Informacje - Matka i dziecko

Jak wprowadzić pokarmy stałe do diety malucha?

Rozszerzanie diety niemowlaka to ważny okres rozwojowy. W tym czasie maluch doświadcza nowych smaków i konsystencji, co rzutuje na jego nawyki żywieniowe w przyszłości. Dlatego tak wielu rodziców zastanawia się, jak i od czego zacząć wprowadzanie stałych pokarmów. Podpowiadamy.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyłączne karmienie piersią zalecane jest do 6 miesiąca życia dziecka. Rozszerzanie diety niemowlęcia można jednak rozpocząć po ukończeniu 17 tygodnia życia, ale nie później niż po 26 tygodniu.

Schemat żywienia niemowląt a metoda BLW

Schemat żywienia niemowląt przygotowany przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiZD) nieco różni się w swoich założeniach od popularnej w ostatnich latach metody BLW (tzw. bobas lub wybór).

Podczas gdy schemat wyraźnie zaleca podawanie pokarmów dostosowanych konsystencją do wieku i umiejętności niemowlęcia, tak metoda BLW odchodzi od podawania przecierów i papek łyżką. Zdaniem twórców etap łyżeczki można z powodzeniem pominąć, wprowadzając natomiast produkty w większych kawałkach („do rączki”), np. pokrojone w słupki warzywa.

Chociaż w metodzie BLW nie ma nic złego, pomijanie etapu łyżeczki wcale nie jest dobre dla rozwoju dziecka. Jak podkreśla wielu specjalistów, podawanie pokarmu właśnie w taki sposób pozwala aktywować wiele istotnych mięśni w obrębie twarzy.

Najpierw warzywa, potem owoce

Rozszerzając dietę niemowlęcia, warto zacząć od wprowadzenia warzyw. Przez pierwsze 2 tygodnie należy podawać maluchowi niewielkie ilości marchewki, ziemniaków, dyni, brokułów itp. Dopiero po tym czasie można wprowadzić pierwsze owoce.

Jeżeli rozszerzanie diety zaczynasz w 6 miesiącu życia dziecka, możesz spróbować podawać maluchowi kawałki owoców lub warzyw – zgodnie z metodą BLW. Na tym etapie u niemowlęcia zaczyna wykształcać się zdolność przeżuwania, co pozwala rozmiękczyć i zmieszać pokarm ze śliną, dzięki czemu kęs jest łatwiejszy do połknięcia.

Czas na mięso, ryby i przetwory mleczne

Po wprowadzeniu warzyw i owoców, czas na kolejne doświadczenia smakowe. W kolejnych tygodniach można już podawać mięso oraz ryby (wyłącznie ze sprawdzonego źródła). Około 7. miesiąca warto wprowadzić pierwsze przetwory mleczne, np. jogurt naturalny, kefir czy twaróg. Z podawaniem mleka krowiego należy wstrzymać się do ukończenia przez malucha 12. miesiąca życia – wcześniej mleko może być jedynie „bazą” do dań, np. budyniu.

Nie należy przy tym zapominać o jajku – można wprowadzić je w całości około 7. miesiąca życia malucha.

Pamiętaj o produktach zawierających gluten

Wprowadzenia glutenu nie należy odkładać w czasie. Nie istnieją żadne badania naukowe, które potwierdzałyby mniejsze ryzyko nietolerancji glutenu u dzieci, które zaczęły spożywać go w późniejszym okresie. Jak pokazuje schemat żywienia, produkty glutenowe w niewielkich ilościach można wprowadzić w dowolnym momencie – jednak nie później niż w 12 miesiącu życia dziecka. Wystarczy, że podasz maluchowi np. kawałek bułki pszennej lub muffinki (bez cukru).

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z rozszerzaniem diety niemowlęcia, korzystaj ze wskazówek zawartych w schemacie żywienia albo konsultuj się z pediatrą.    Data: 2018-06-14


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Raty czy gotówka? Zobacz, co opłaca się w Twojej sytuacji?
Często, przed zakupem, np. samochodu zastanawiamy się, czy lepiej kupić go za gotówkę, czy wziąć na raty. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które posiadają ofertę rat oprocentowanych na 0%. Na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu takiego wyboru? Co opłaca nam się bardziej? więcej »
Czy warto założyć konto bankowe dla dziecka
Czy warto założyć konto bankowe dla dziecka? Zdecydowanie tak! Poznaj najważniejsze korzyści płynące z faktu posiadania przez Twoją pociechę własnego, prawdziwego rachunku, aż do osiągnięcia pełnoletności, gdy przejmie pełnię praw do dysponowania swoimi pieniędzmi. więcej »
Czy kalendarze reklamowe są jeszcze komukolwiek potrzebne?
Znajdujemy się w czasach bardzo intensywnego rozwoju nowych technologii. Codziennie słyszymy o przełomowych rozwiązaniach usprawniających życie setek tysięcy osób. Czy w erze postępującej mobilności w pracy, tradycyjne rozwiązania takie jak papierowe kalendarze reklamowe mogą być jeszcze atrakcyjne? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Myśli Potarganej | Medycyna estetyczna | Kolorowa Ryba | Old Timers Garage | Spice Things Up |