Jak walczyć z łupieżem? Odpowiadamy

Materiał zewnętrzny

Łupież jest kłopotliwą dolegliwością, z którą boryka się znaczna część społeczeństwa. U mężczyzn pojawia się tak samo często jak u kobiet, zawsze wywołując skrępowanie i zawstydzenie. Białe płatki opadające na ramiona lub tłuste płaty na skórze są małe estetyczne. I chociaż nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, warto je wyeliminować. Poznaj sprawdzone sposoby.

Szacuje się, że łupież dotyczy nawet 3 mln Polaków – najczęściej między 15. a 75. rokiem życia. Przypadłość tę wywołuje grzyb drożdżopodobny – Pityrosporum ovale, który naturalnie występuje w mieszkach włosowych. Jego obecność jest niezauważalna, dopóki człowiek sam nie stworzy mu dogodnych warunków do rozwoju. Jeżeli tak się stanie, wówczas na skórze głowy zaczynają pojawiać się białe płatki lub tłuste łuski – w zależności od rodzaju łupieżu. Leczeniem łupieżu zajmuje się dermatolog, w Warszawie i innych dużych miastach nie powinno być problemu z umówieniem się na wizytę.

Skuteczne sposoby na łupież

Walka z łupieżem nie jest łatwa – to proces, który wymaga przede wszystkim systematyczności i cierpliwości. Warto udać się z problemem do dermatologa – w Warszawie i innych dużych miastach są specjaliści, którzy z sukcesem leczą tę uciążliwą przypadłość. Kluczową rolę odgrywa dobór odpowiednich metod – tak, by nie koncentrować się wyłącznie na leczeniu objawów, lecz zwalczaniu przyczyn.

  • Oliwa z kwasem salicylowym (3%)

W przypadku łupieżu zwykłego, problem pomoże zwalczyć regularne aplikowanie oliwy z kwasem salicylowym (o stężeniu 3%). Aktywna substancja działa złuszczająco, co ułatwia wyeliminowanie złuszczonego naskórka. 

  • Leczniczy szampon przeciwłupieżowy

Każdy dermatolog w Warszawie czy innym mieście jest zgodny: łupież pomoże zwalczyć jedynie leczniczy szampon przeciwłupieżowy. To specjalne preparaty, które zawierają odpowiednią kompozycję substancji keratolitycznych oraz przeciwgrzybiczych. Nie sprawdzą się więc drogeryjne szampony, które mogą jedynie pomóc w zapobieganiu powstawania nieestetycznego problemu.

Wybierając leczniczy szampon przeciwłupieżowy, zwróć przede wszystkim na obecność takich składników jak np. ciclopirox olamine, klimbazol, ketokonazol, pirytionian cynku.

  • Zabiegi na łupież

W walce z łupieżem pomóc mogą specjalne zabiegi oferowane w gabinetach kosmetycznych lub trychologicznych. Celem kuracji jest przede wszystkim usunięcie mikroorganizmów, złagodzenie uciążliwych dolegliwości, np. swędzenia, a także odbudowa płaszcza hydrolipidowego skóry.

Kiedy do dermatologa?

Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów lub pojawił się łupież tłusty, dobry dermatolog w Warszawie, Krakowie czy innym mieście powinien pomóc. Warto umówić się na konsultacje – specjalista podejmie leczenie, którego przebieg będzie zależał od indywidualnego przypadku.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments