Decydując się na zabudowę letniego tarasu, najczęściej chcemy otrzymać dodatkowy salon. W ten sposób nawet w zimie wolny czas można spędzać w otoczeniu pięknych roślin, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz.
Najważniejszy element – rośliny
Ogród zimowy, w którym chcemy urządzić salon, musi być podgrzewany, by przyjemnie spędzało się w nim czas. To daje duże możliwości doboru roślin, które będą w nim uprawiane. Jeżeli jeszcze dodatkowo zapewnimy odpowiednią wilgotność, można pokusić się o uprawę roślin egzotycznych. Wybierając rośliny do ogrodu zimowego najlepiej jest wybierać rośliny z tej samej strefy klimatycznej, ponieważ będą miały takie same wymagania co do temperatury, światła i wilgotności. Rośliny w ogrodzie zimowym mogą być uprawiane w pojedynczych donicach lub skrzynkach, które powinny być jednorodne stylistycznie. Mogą być wykonane z drewna, technorattanu lub innego materiału naturalnego. Donice plastikowe, choć są tanie, to nie prezentują się elegancko, a poza tym rośliny słabiej w nich rosną.
Ustawienie roślin należy zaplanować zgodnie z ich tempem wzrostu i osiąganymi rozmiarami, by nie zachodziła konieczność późniejszego ich przestawiania. Niektóre kwiaty, np. paprocie, bardzo źle znoszą zmianę miejsca i przerywają swój wzrost. Najbliżej okien należy ustawić rośliny najwyższe, przy czym trzeba zwrócić uwagę, by nie dotykały szyb. W lecie grozi to poparzeniem liści od nagrzanego szkła. Najbliżej środka należy ustawić rośliny najniższe. Nie należy całej płaszczyzny szyb zastawiać wysokimi i gęstymi roślinami, ponieważ będą blokowały dostęp światła niższym roślinom.
Dla prawidłowego wzrostu roślin niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej wilgotności. Można zraszać je ręcznie lub przy pomocy zraszaczy automatycznych. Ciekawym rozwiązaniem może być niewielka fontanna, która będzie równocześnie elementem aranżacji zimowego ogrodu.
Meble do zimowego salonu
Możliwości urządzenia zimowego ogrodu są wręcz nieograniczone. Jak podpowiadają fachowcy z Produktyogrodowe.pl, ogród możemy urządzić klasycznie ustawiając komplet wypoczynkowy i ławę lub stół i krzesła – wszystko zależy od gustu i potrzeb. Wiele osób traktuje ogród zimowy jako integralną część ogrodu letniego. W takim przypadku doskonale będą pasowały meble ogrodowe z drewna, wikliny lub technorattanu. W przypadku ogrodów z roślinnością egzotyczną można pokusić się o meble stylizowane, które będą dopełnieniem całości aranżacji. Oczywistą sprawą jest dopasowanie wielkości mebli do przestrzeni ogrodu. Niewielkim ogrodom zimowym lepiej pozostawić tylko funkcję oranżerii.
Oświetlenie ogrodu zimowego
Jesienno-zimowe dni są bardzo krótkie, już w godzinach popołudniowych zapada zmrok. W tym okresie większość roślin musi być dodatkowo doświetlana. Rośliny światłolubne muszą mieć oświetlenie o natężeniu 10-20 tys. luksów, natomiast cieniolubnym wystarczy 5-10 tys. luksów. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne żarówki emitujące światło podobne do słonecznego.
Oświetlenie w ogrodzie pełni również funkcję dekoracyjną, a odpowiednie jego zaplanowanie wpływa na atmosferę wnętrza. W ogrodzie zimowym najlepiej sprawdza się światło kierunkowe, dzięki któremu możemy wydobyć piękno poszczególnych okazów roślin.