Jak uporządkować piwnicę i strych przed zimą?

Początek jesieni to czas, kiedy wielu z nas rozpoczyna przygotowania do zimy, ich nieodłączną częścią są porządki. Często obejmują one nie tylko samo mieszkanie, ale też pomieszczenia, takie jak strychy, piwnice czy komórki. Zalegające w nich przedmioty zajmują przecież miejsce, które można lepiej wykorzystać: do przechowania przetworów, letnich ubrań lub sprzętu sportowego.

--- REKLAMA ---

To właśnie z pomieszczeniami, takimi jak strych czy piwnica, wiąże się najwięcej problemów. Zwykle służą nam one do przechowywania przedmiotów, których z różnych względów nie używamy. Sprzątanie strychów i piwnic może być źródłem problemów nie tylko ze względu na ich dużą wagę i gabaryty utrudniające przenoszenie. Inny powód to fakt, że zdecydowana większość takich obiektów nie może trafić do zwykłego, komunalnego pojemnika na odpady zmieszane. By pomóc w rozwiązaniu ewentualnych problemów związanych z wyrzuceniem takich kłopotliwych śmieci, przygotowaliśmy artykuł, w którym przedstawiamy cztery sposoby na ich skuteczne i legalne pozbycie się.

1. Sprzedaj lub oddaj

Wystarczy zrobić zdjęcia niepotrzebnych przedmiotów i wstawić ogłoszenia na portale lokalne lub zamknięte grupy na Facebooku. Oddanie za darmo lub sprzedanie niepotrzebnych przedmiotów może okazać się łatwiejsze niż myślisz. Nieużywane już przez ciebie meble i sprzęty mogą trafić do potrzebującej rodziny lub na czyjąś działkę. Najszybciej pozbędziesz się ich, jeśli przedstawiają wartość kolekcjonerską i są w dobrym stanie. W takim przypadku możesz nawet liczyć na to, że swoim ogłoszeniem zainteresujesz pasjonata zabytkowych mebli lub radioodbiorników, który będzie gotowy zapłacić za wystawione rzeczy sporą sumę.

2. Poczekaj na zbiórkę

Co w sytuacji, gdy meble i inne zalegające w domu sprzęty są w tak złym stanie, że ich dalsze użytkowanie lub renowacja są niemożliwe? W takim przypadku najprostszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z odbywających się w każdej gminie (zwykle w comiesięcznych odstępach) zbiórek odpadów wielkogabarytowych. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jeśli nie jesteś w stanie wystawić ich pod wskazane miejsce na dzień przed planowaną zbiórką, musisz na wyrzucone z piwnicy bądź strychu przedmioty znaleźć inne miejsce. Wystawienie ich na ulicę kilka dni przed wywozem nie tylko robi niepotrzebny bałagan, ale nawet może skończyć się mandatem.

3. Zawieź do PSZOK-u

Sposobem na to, by błyskawicznie pozbyć się zawartości strychu jest samodzielne zawiezienie śmieci do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie miejsca działają w każdej gminie, a w największych miastach jest ich nawet kilka. Osoby zameldowane na terenie danej jednostki administracyjnej mogą do PSZOK-u oddać stare meble i inne przedmioty wielkogabarytowe całkowicie bezpłatnie. Jest to opcja dostępna jednak tylko dla osób dysponujących odpowiednio dużym samochodem, bo o transport musisz w tym przypadku zatroszczyć się sam.

4. Zamów kontener

Jeżeli odpadów nie jesteś w stanie dostarczyć do PSZOK-u samodzielnie, to możesz skorzystać z firm oferujących wynajem kontenerów. Co ważne w takim przypadku nie musisz wynosić ich z piwnicy lub strychu samodzielnie, bo wiele takich przedsiębiorstw oferuje również pomoc specjalistów w opróżnieniu pomieszczenia. Po wykonaniu usługi zatroszczą się o to, by wszystkie usunięte śmieci zostały zutylizowane w legalny sposób po sprzątaniu strychów i piwnic. W Krakowie oraz najbliższych jego okolicach działa wiele firm, które oferują tę kompleksową usługę, jak również inne podmioty na terenie całej Polski.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments