Jak szybko pozbyć się chrypki?

Materiał zewnętrzny

Chrypka to dość powszechna dolegliwość. Może pojawić się na skutek nadmiernej eksploatacji gardła lub być objawem towarzyszącym przeziębieniu. Szczególnie narażone na chrypkę są osoby pracujące głosem, np. aktorzy lub nauczyciele. Czy można szybko, prosto, ale jednocześnie skutecznie się jej pozbyć? Poznaj nasze niezawodne sposoby na chrypkę i przekonaj się sam!

Co to jest chrypka i jak się objawia?

Chrypka to nieprawidłowe drgania strun głosowych, które połączone są z turbulentnym przepływem powietrza w okolicy głośni. Towarzyszy jej zazwyczaj uczucie suchości w jamie ustnej oraz nieprzyjemne drapanie w gardle.

Chrypkę rozpoznajemy u siebie lub innej osoby, po zmianie barwy głosu. Staje się wtedy ona szorstka lub skrzecząca. Czasem chrypce towarzyszy również kaszel, drapanie czy pieczenie w gardle. Zaburzenie czynności krtani, w tym mechanizmu drgań fałd głosowych, skutkuje zniekształceniem wypowiadanych głosek. Nadal rozumiemy, co ktoś do nas mówi, ale od razu słyszymy, że z jego barwą głosu jest coś nie tak. Chrypka może mieć wiele przyczyn oraz pojawić się w każdym momencie. Dolegliwość ta rozwija się nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci.

Przyczyny dokuczliwej chrypki

Chrypka bywa czasem uznawana za chorobę zawodową nauczycieli, aktorów i śpiewaków. To właśnie u nich ze względu na charakter pracy częściej dochodzi do zaburzenia farłdów głosowych krtani. Chrypka może być również jednym z objawów infekcji bakteryjnej lub wirusowej, a także powstać na skutek obrzęku alergicznego. Czynnikiem sprzyjającym kłopotom z gardłem jest też palenie papierosów i picie alkoholu, które wysuszają i podrażniają wrażliwa śluzówkę. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się, jak zlikwidować chrypkę, pomyślmy, czy dolegliwość ta nie jest mocno nasilona lub nawracająca.

Domowe sposoby na chrypkę

Chcąc pozbyć się chrypki, warto zająć się likwidacją jej przyczyny. Stosowanie sprawdzonych, domowych sposobów pomoże złagodzić uciążliwe objawy. Jednym z nich jest stosowanie płukanek. Najpopularniejsze są płukanki ziołowe na przykład z szałwii czy rumianku oraz gotowe mieszanki do przyrządzania naparów o właściwościach nawilżających śluzówkę gardła. Jamę ustną można płukać także łagodnym roztworem soli kuchennej w proporcjach pół łyżeczki na szklankę ciepłej wody. Skuteczność tych działań opiera się jednak na długim i regularnym stosowaniu przynajmniej kilka razy dziennie. Ponadto powietrze w domu chorego powinno być zawsze odpowiednio nawilżone oraz wolne od czynników drażniących, takich jak na przykład dym papierosowy czy nieodpowiednio konserwowana klimatyzacja. W diecie lepiej zrezygnować na jakiś czas z pikantnych potraw, za to koniecznie pamiętać o piciu dużej ilości płynów. Bardzo ważne jest też oszczędzanie głosu.

Jak szybko pozbyć się chrypki?

Osoby cierpiące na chrypkę chętnie sięgają również po preparaty apteczne, mając nadzieję na łatwe i szybkie uporanie się z problemem. W takim wypadku polecamy pastylki do ssania Fiorda Vocal. Preparat zawierają naturalne składniki, takie jak prawoślaz i porost islandzki, które szybko przyniosą ulgę w kłopotach z gardłem. Składniki te zwierają substancje, które tworzą powłokę ochronną na gardle oraz krtani. Działają kojąco, osłonowo oraz wspomagają prawidłowe funkcjonowanie narządu głosu. Więcej o dobroczynnym wpływie składników Fiordy Vocal na gardło i krtań przeczytać można na http://fiorda.pl/fiorda-vocal/. Dużą zaletą produktu jest też bezpieczeństwo dla dzieci od czwartego roku życia, kobiet w ciąży oraz matek karmiących.

Czy chrypką należy się martwić?

Pojawienie się chrypki zazwyczaj wiąże się ze zwykłym nadwyrężeniem głosu lub rozwijającym się przeziębieniem. Bywa jednak tak, że zmiana barwy głosu to nie przejściowa chrypka, ale jeden z symptomów znacznie poważniejszej choroby. Możliwe przyczyny długotrwałej, nawracającej chrypy to między innymi zapalenie krtani, polip fałdu głosowego, refluks żołądkowo-przełykowy, ale także zmiany nowotworowe w obrębie płuc i przełyku. Kiedy więc przestać zastanawiać się tylko, jak szybko pozbyć się chrypki, a pomyśleć o wizycie u lekarza? Dalsza diagnostyka wskazana jest, gdy chrypka utrzymuje się przez 2 tygodnie, często nawraca lub towarzyszą jej inne objawy, takie jak wysoka gorączka.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments