Jak system zarządzania magazynem wpływa na kwestie związane z zasobami ludzkimi

Syneo.pl specjalizuje się w oprogramowaniu dla firm produkcyjnych, dlatego jego flagowym produktem jest OptiMES – system do planowania produkcji i zarządzania nią. Jednak charakteryzuje go złożona modułowa struktura, pozwalająca zastosować funkcjonalności OptiMESa również w firmach o innym charakterze niż produkcyjny. Doskonałym przykładem jest w tym zakresie moduł Magazyn, czyli system WMS. Można go z powodzeniem wykorzystać w każdym typie działalności, gdzie potrzebny jest dobrze zorganizowany magazyn.

--- REKLAMA ---

W niniejszym artykule opisujemy w jaki sposób zastosowanie systemu magazynowego wpływa na zdolność adaptacji przedsiębiorstwa produkcyjnego do wymagającego rynku pracy – na przykładzie pracowników magazynu.

System WMS ułatwia pracę na wiele sposobów, które przynoszą korzyści nie tylko kadrze zarządzającej, kierownictwu i klientom korzystającym z usług magazynu. Odpowiedni system magazynowy to ogromne wsparcie dla pracowników. Szczególnie w czasach, kiedy fluktuacja personelu jest duża, ponieważ trudno zatrzymać pracownika w jednym miejscu, przydają się wszystkie argumenty i narzędzia ku temu, by zachęcić go do zagrzania stanowiska pracy na dłużej.

Dzięki systemowi WMS przeszkolenie nowych członków zespołu przebiega bezproblemowo i bez większych kosztów – wdrożenie nowego pracownika trwa co najwyżej kilka godzin. Dlatego, nawet w przypadku częstych zmian i nowych rekrutacji magazyn może pracować płynnie i bez trudności, tym bardziej, że pracownicy w głównej mierze wykonują te same czynności o niskim poziomie skomplikowania – a to za sprawą wygodnych w użyciu terminali skanujących. Z pracowników został zdjęty obowiązek znajomości towarów przechowywanych na magazynie, specyfiki przedsiębiorstwa, rozmieszczenia produktów czy terminów dostaw lub wydań. Całość danych i informacji przechowywana jest w systemie WMS, który przeprowadza pracownika przez wszystkie czynności w trakcie przyjęcia lub wydania towaru, a nawet przypomina alarmami o planowanych np. dostawach. Co więcej, taki zautomatyzowany i systemowo uporządkowany magazyn jest odporny na wszelkie nieobecności, choroby czy nagle zwolnienia z pracy. Kluczowe dane i instrukcje działania są zawsze w tym samym, ogólnodostępnym miejscu.

Należy podkreślić jeszcze jeden element, za sprawą którego system WMS reguluje zasady pracy na magazynie. Otóż automatyzacja części procesów powoduje, że można swobodnie dostosowywać liczebność pracowników do faktycznych potrzeb firmy, czyli np. w sezonie zatrudniać pracowników tymczasowych.

OptiMES udowadnia, że system do planowania produkcji to zdecydowanie więcej niż myślisz, to funkcjonalności, które sprawdzają się w różnych dziedzinach działalności przedsiębiorstwa – jak właśnie zarządzanie personelem, zarządzanie magazynem czy zarządzanie kontaktem z klientem. Skorzystaj z doświadczenia praktyków optymalizacji pracy, zadzwoń lub napisz maila: 517 827 436 i [email protected]

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments