Szacunki mówią o tym, iż ok 600 tys. polskich rodzin ma kredyt we frankach szwajcarskich. Jeszcze kilka lat temu kredyty te były bardzo popularne. Kurs franka był relatywnie niski a oprocentowanie takich kredytów o połowę mniejsze niż kredytów złotówkowych. Z tego powodu na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej mieszkań wystawianych na sprzedaż i obciążonych hipoteką we frankach. Jeśli też macie taki plan, w artykule wyjaśniamy jak przygotować się do tematu. Podpowiadamy też jakie trudności mogą spotkać sprzedających taką nieruchomość i jak sobie z nimi radzić.
Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania z kredytem we frankach szwajcarskich ?
Dobre przygotowanie nieruchomości do sprzedaży to połowa sukcesu. Podobnie jest gdy chodzi o mieszkanie z kredytem we frankach szwajcarskich. Warto więc standardowo zadbać o czystość w mieszkaniu, drobne naprawy i remonty oraz sesję zdjęciową pokazującą lokal z najlepszej strony.
Sprzedając mieszkanie obciążone kredytem we frankach dowiedzmy się też wszystkiego, co wiąże się z taką transakcję, by umieć w sposób rzeczowy i jasny odpowiedzieć na wszystkie pytania kupujących.
Hipoteka i co się z tym wiąże ?
Zaciągając kredyt we frankach z pewnością jego wysokość nie przekraczała wartości nieruchomości. Ponieważ kurs franka szwajcarskiego w ostatnich latach wzrósł niemal dwukrotnie warto sprawdzić jak wygląda obecnie relacja wysokości hipoteki do wartości samej nieruchomości. Jeśli nasze zadłużenie pozostałe do spłaty nie przekracza wartości rynkowej nieruchomości sytuacja jest dla nas komfortowa. Nie powinno budzić to też obaw wśród kupujących. Zazwyczaj w takiej sytuacji po ustaleniu ceny transakcji i podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży, kupujący reguluje należność za nabywaną nieruchomość. Nie trafia ona jednak do sprzedającego a bezpośrednio do banku. W ten sposób hipoteka jest likwidowana a umowa kredytowa ulega wygaśnięciu. Zabezpiecza to obie strony transakcji. Kupujący ma pewność, iż nabywa nieruchomość nie obciążoną hipoteką. Sprzedający z kolei z pieniędzy ze sprzedaży mieszkania spłaca dług hipoteczny i umowa kredytowa ulega rozwiązaniu.
Wartość mieszkania niższa niż hipotek – jak sobie z tym poradzić ?
Trudniejsza i bardziej skomplikowana sytuacja jest w momencie gdy zadłużenie jakim objęta jest nieruchomość jest wyższe niż jego rynkowa wartość. Nie oznacza to jednak, iż takiego mieszkanie nie można sprzedać. Standardowo jako sprzedający mamy trzy wyjścia z takiej sytuacji. Pierwsze to przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość. Drugie to zamiana pozostałej kwoty do spłaty na inny rodzaj kredyty udzielonego przez bank. A trzeci to po prostu zwrot pozostałej kwoty dla banku
W pierwszej sytuacji środki ze sprzedaży nieruchomości regulują część zadłużenia hipotecznego. Pozostała kwota zostaje przeniesiona w formie hipoteki na inną nieruchomości i stanowi nasz dług hipoteczny jaki spłacamy. Nie musimy być nawet posiadaczem innej nieruchomości, wystarczy, że jej właściciel wyrazi zgodę na wpisanie hipoteki do księgi wieczystej.
Alternatywnym rozwiązaniem takiej sytuacji może być zamiana pozostałego długo po sprzedaży np. na kredyt gotówkowy. Warto być wtedy smart i wybrać najtańszy rodzaj kredytu jaki znajdziemy na rynku. Z reguły jeżeli będzie to niewielka kwota, a my będziemy posiadali zdolność kredytową do jej spłaty, bank powinien wyrazić na to zgodę. Ostatnie rozwiązanie to spłata z własnych środków dla banku kwoty kredytu pozostałej do uregulowania po zbyciu nieruchomości.
Jak widać sprzedaż mieszkania z kredytem we frankach mimo, iż nie co skomplikowana jest jak najbardziej możliwa. Warto też wiedzieć, iż mieszkania z runku wtórnego cieszą się sporym zainteresowaniem wśród kupujących więc cena jaką możemy uzyskać może być atrakcyjna.