Na przełomie lat 90. i 2000. w telewizji pojawiały się kuszące reklamy specjalnego „sprzętu” do szybkiej nauki języka angielskiego, który miał pomóc nam nauczyć się danego języka w jedną noc, tydzień czy dwa. Po upływie lat doskonale zdajemy sobie sprawę, że był to zwykły marketing – żadnego języka nie da się tak ekspresowo nauczyć, chyba że ktoś ma ponadprzeciętny iloraz inteligencji lub jest osobą ze spektrum autyzmu. Jak więc skutecznie nauczyć się języka obcego?
Nauka języków obcych trwa praktycznie całe życie. Mimo dużej popularności nauki zdalnej i kursów online, to właśnie podręczniki do języków obcych są najlepszym i najlepiej uporządkowanym materiałem do nauki języka obcego. W czasach, gdy wszyscy spędzamy ogromną ilość czasu przed różnego rodzaju ekranami, powinniśmy wrócić to tradycyjnych metod, które są po prostu skuteczne.
Ucząc się języka angielskiego z podręczników do języków obcych komputer nie kusi nas, żeby wejść „na chwilę” na Facebooka, czy sprawdzić wiadomości w internecie. Nie wabią nas żadne migające na czerwono ikonki, skupiamy się na nauce języka i tyle! Naukowcy są zgodni, że mimo rewolucji technologicznej, nasz mózg nadal najlepiej przyswaja treści wydrukowane na papierze – podczas analogowej nauki jesteśmy lepiej skoncentrowani i szybciej przyswajamy wiedzę.
Jak więc szybko nauczyć się języka angielskiego z podręczników do nauki języków obcych? Dowiedz się jakie książki wybrać do samodzielnej nauki!
Książki do nauki języka angielskiego – od czego zacząć?
Mimo że nauka języka angielskiego jest wpisana w podstawę programową, to wiele osób szuka dodatkowych książek, które wspomogą ich w nauce. Podręczniki zamówione i wpisane na listę programową przez ministerstwo edukacji często pozostawiają wiele do życzenia – ich struktura jest często trudna do zrozumienia, a wiedza słabo ustrukturyzowana.
Nauka języka angielskiego to także świetna gimnastyka dla mózgu dla tych, którzy edukację szkolną mają już dawno za sobą. Od czego więc zacząć?
1. Naukę języka obcego zacznij od podstaw
Na sam początek polecamy pozycję „Język angielski dla początkujących” napisany przez Irenę dobrzycką. Pozycja ta obejmuje specjalnie przygotowane lekcje, podstawowe słownictwo i struktury zdaniowe. Książka zawiera także słowniczki z transkrypcją, objaśnienia dotyczące wymowy, gramatyki, ćwiczenia z kluczem oraz minisłownik angielsko-polski. Dokładne zapoznanie się z tą pozycją pozwoli opanować bierną znajomość języka angielskiego, która umożliwi czytanie anglojęzycznych serwisów, literatury i prasy. Na początek będzie w sam raz!
2. Kontynuuj naukę języka obcego – zapoznaj się z czasami
Mając za sobą opanowane podstawy, pora przejść na poziom wyżej i poznać dokładnie wszystkie niuanse związane z czasami w języku angielskim, których jest zdecydowanie więcej niż w naszym rodzimym języku. Tutaj polecamy pozycję Lucyny Gołębiowskiej – „Przewodnik po czasach w języku angielskim”. W książce znajdziesz wszystko to, co powinieneś wiedzieć o czasach w języku angielskim. Mimo że książka jest niewielkich rozmiarów, to znajdziesz w niej szczegółowe opracowanie każdego z czasów, strony biernej, zdań warunkowych czy mowy zależnej. Każde zdanie występujące w książce jest przetłumaczone, dzięki czemu dokładnie wiesz, czego się uczysz.
3. Naucz się wymowy
Jeśli opanujesz bierną umiejętność posługiwania się językiem anielskim (czytanie), pora przejść do formy aktywnej. „Wymowa angielska” Philipha Wilsona pozwoli Ci opanować wszystkie fonetyczne symbole, a więc ułatwi wymawianie słów po angielsku tak, tak jak powinno się to robić.
Następnie od teorii, przejdź do praktyki – osłuchaj się z rozmówkami angielskimi, potem możesz spokojnie zacząć osłuchiwać się z językiem „żywym” – słuchaj wiadomości BBC, oglądaj filmy z angielskimi napisami, używaj języka tak często, jak tylko możesz.
Wspomniane trzy książki i wskazówki, jeśli oczywiście poświecisz odpowiedni czas na rozwiązywanie zadań i pełne przyswojenie wiedzy, pozwoli Ci opanować język angielski spokojnie na poziomie B2+. Następnie możesz sięgać po specjalistyczne książki z obszarów, które Cię interesują.
Polecamy też czytanie literatury i prasy po angielsku. Połącz przyjemne z pożytecznym. Mając cały czas żywy kontakt z językiem, przyswajasz coraz większą ilość słów i konstrukcji gramatycznych, które ułatwią Ci komunikację zarówno na poziomie formalnym, jak i codziennym.
Nauka języka obcego trwa właściwie całe życie. Angielskiego nie da się nauczyć w dwa tygodnie, ale czytanie w języku obcym na pewno będzie bardziej efektywniejsze niż magiczne metody nauki promowane u progu milenium.