Jak skutecznie oszczędzać na wkład własny?

Materiał zewnętrzny

Zaciągając kredyt hipoteczny na kupno mieszkania, musisz odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy, aby wpłacić do banku wymagany wkład własny. Ile musisz zaoszczędzić i jak to zrobić? Zdradzamy kilka sposobów!

Wkład własny – ile musisz oszczędzić?

Wkład własny to kwota obliczana na podstawie wartości mieszkania – stanowi zwykle 10 lub 20 procent ceny nieruchomości. W związku z tym jeśli planujesz zakup mieszkania o wartości 200 tysięcy złotych i chcesz zaciągnąć na nie kredyt hipoteczny, będziesz musiał wpłacić do banku od 20 do 40 tysięcy złotych. Pozostała część sumy, jaką musisz zapłacić za mieszkanie (czyli od 80 do 90 procent), zostanie sfinansowana ze środków z kredytu.

Poza tym im więcej środków zgromadzisz i wpłacisz jako wkład własny, tym bardziej Twoja zdolność kredytowa czy warunku kredytu ulegną poprawie.

Oszczędzanie przed kupnem mieszkania pomoże Ci też odłożyć gotówkę na remont mieszkania. A jeśli chcesz dowiedzieć się, czy możesz zaciągnąć kredyt na zakup i wykończenie mieszkania, przeczytaj ten artykuł.

Jak oszczędzać pieniądze na wkład własny?

W oszczędzaniu pieniędzy pomoże dobrze przemyślany i konsekwentnie realizowany plan. Oto nasze wskazówki, jak skutecznie oszczędzić na wkład własny:

  • przeanalizuj miesięczne wydatki – w tym celu możesz skorzystać z gotowych programów czy stron internetowych albo samodzielnie stworzyć tabelę, w której będziesz notować wszystkie miesięczne wydatki. Sprawdź, na co wydajesz najwięcej i czy możesz zmniejszyć wydatki. Szukaj oszczędności, gdzie się da,
  • zaplanuj, ile i w jakim czasie chcesz zaoszczędzić – łatwiej oszczędzać, mając sprecyzowany, określony w czasie cel. Wiedząc, że chcesz oszczędzić np. 30 000 złotych w 2 lata, suma Twoich oszczędności powinna zwiększać się co miesiąc przynajmniej o 1 250 złotych. Małymi krokami zdecydowanie łatwiej dotrzeć do celu,
  • bądź konsekwentny i systematyczny – okazjonalne dorzucanie pieniędzy do puli przeznaczonej na wkład własny sprawi, że albo będziesz odkładać zdecydowanie za długo, albo w ogóle nie będziesz w stanie zapanować nad finansami. Dlatego w każdym miesiącu konsekwentnie i sukcesywnie odkładaj wyznaczoną kwotę,
  • odkładaj co miesiąc tyle, ile będzie wynosić rata kredytu hipotecznego – dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz znaczną sumę pieniędzy, ale też przekonasz się, czy stać Cię na kupno mieszkania. Nauczysz się też zarządzać domowym budżetem, co zdecydowanie przyda się w okresie kredytowania,
  • odkładaj nadwyżki finansowe ­– niespodziewany przypływ gotówki, np. w formie premii w pracy, może kusić do nieplanowanych wydatków. Jednak jeśli chcesz skutecznie oszczędzić na wkład własny, powinieneś odkładać gotówkę, której nie uwzględniłeś w budżecie miesięcznych wydatków.

Na czym możesz zaoszczędzić:

  • na dojazdach – przesiądź się z samochodu na rower. Nie musisz oczywiście dojeżdżać każdego dnia 15 kilometrów do pracy, ale postaraj się zminimalizować korzystanie z auta. Rozważ też wybór komunikacji miejskiej, która jest znacznie tańsza niż jazda samochodem,
  • na jedzeniu – oczywiście nie sugerujemy, abyś nie dojadał. Wystarczy, że przestaniesz żywić się w restauracjach, a zakupy będziesz robić raz w tygodniu, planując wcześniej wszystkie posiłki,
  • na zachciankach – zamiast kupować kawę w kawiarni, zrób ją w domu i weź ze sobą w termicznym kubku. Powstrzymaj się przed kupnem kolejnej pary butów, kosmetyku, zegarka, narzędzia czy nowej gry. Ogranicz wyjścia do kina i inne rozrywki. Rzuć palenie i ogranicz wydatki na alkohol.

Być może wydaje Ci się, że powyższe wskazówki są trudne do zrealizowania, a życie nie polega na ciągłej rezygnacji z przyjemności. Jednak jeśli wdrożysz je w życie, szybko zauważysz, że po jakimś czasie Twoje oszczędności znacznie się zwiększą i już wkrótce będziesz cieszyć się z własnego, wymarzonego mieszkania.

Przydatna wskazówka na koniec

Pieniądze, które oszczędzasz, możesz co prawda przechowywać w skarpecie, jednak dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem okaże się prawdopodobnie odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym, lokacie oszczędnościowej czy inwestycja w inne instrumenty bankowe. Dzięki temu Twoje środki na wkład własny będą bezpieczne, a Ty zyskasz możliwość pomnożenia swoich finansów.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments