Home Technologie Jak samemu zbudować stronę www

Jak samemu zbudować stronę www

Dziś prawie każdy chciałby mieć stronę internetową bez względu na to czy prowadzi firmę czy ma chrapkę na stronę o swoim zwierzaku. Gdy jednak zabieramy się za to zadanie okazuje się, że temat jest dość złożony, a na pierwszy plan wysuwa się pytanie „Jakich narzędzi użyć?”.

Nie idź w tym kierunku

Twoja strona internetowa to wyjątkowe miejsce. Chcesz aby była możliwie najciekawsza, najładniejsza, a jeśli prowadzisz firmę, to z pewnością chcesz także żeby była efektywna, a więc nie tylko wyglądała, ale również pozyskiwała Klientów.

Zwróć uwagę, że bardzo dużo stron firmowych czy prywatnych na jakie trafiasz w Sieci sprawia wrażenie niedokończonych czy wręcz porzuconych. W dużej mierze dokładnie tak jest. To strony, które ktoś kiedyś uruchomił, ale potem okazało się, że nie jest w stanie zrobić przy ich pomocy tego co planował. Narzędzia wykorzystane do ich stworzenia skutecznie to utrudniają. W konsekwencji szybko przyszło zniechęcenie, rozczarowanie i ostatecznie rezygnacja. Tak jednak w Twoim przypadku być nie musi.

Postaw na elastyczność

To co niezwykle istotne w momencie gdy stawiasz pierwsze kroki, to dobór środowiska do pracy ze stroną. Możesz pójść w kreatory lub podobne im narzędzia, ale to właśnie one zazwyczaj okazują się w pewnym momencie skutecznym ogranicznikiem. To co sugeruję, to wybór rozwiązania pozwalającego Ci na niesłychaną wręcz skalowalność i możliwość uruchomienia strony o dowolnym charakterze. Nie ma znaczenia czy wpadnie Ci do głowy założenie bloga, postawienie strony o wspomnianym zwierzaku, strony firmowej czy sklepu internetowego, albo jeszcze czegoś innego. To wszystko możesz zrobić od razu lub w trakcie swobodnej ewolucji projektu.

System CMS, który potrafi wszystko

CMS to nic innego jak system zarządzania treścią. Jest ich wręcz niezliczona ilość, ale tylko garstka tak naprawdę się liczy i tylko ta garstka daje Ci niesłychane możliwości nawet jeśli nie masz wykształcenia informatycznego.

Wiesz na jakim systemie CMS działa ponad 33% witryn w internecie? Co trzecia strona jaką przeglądasz bazuje na tym narzędziu. To WordPress. Być może słyszałeś/słyszałaś już tę nazwę. Przy tak dużej popularności trudno nie usłyszeć 🙂

Własnie to rozwiązanie zapewni Ci pełną swobodę działania. Przy jego pomocy oraz przy wsparciu jego rozszerzeń z czego ponad 50 000 znaleźć można w bezpłatnym repozytorium, uruchomisz co tylko zechcesz!

Jak nauczyć się pracy ze stroną

Jak wspomniałem nie musisz mieć wykształcenia informatycznego żeby stworzyć bloga, stronę, a nawet sklep internetowy całkowicie samodzielnie. Potrzebna jest jednak fundamentalna znajomość pracy z narzędziem. W Internecie znajdziesz wiele artykułów, poradników i filmów, które pokazują pracę z WordPressem. To świetny sposób na poznanie jego możliwości. Jednak wiedza zgromadzona w ten sposób jest zazwyczaj cząstkowa. Coś doczytasz tu, coś w innym miejscu. Ostatecznie wiedzę pozyskasz, ale gdy przyjdzie do bezpośredniej konfrontacji z narzędziem może się okazać, że trafisz na rozmaite przeszkody. I znowu szukasz, czasem znajdziesz czasem nie. Czas płynie.

Są jednak prostsze drogi. Można skorzystać z kursów dostępnych online czy offline, choć te drugie zazwyczaj są wielokrotnie droższe (paradoksalnie zyskujesz też mniejszy zakres wiedzy, a spora jej część ulatuje zanim z kursu wrócisz do domu). Kursy onLine dają Ci dostęp do materiałów edukacyjnych w dowolnym momencie z dowolnego miejsca. Ty decydujesz kiedy, jak długo i jak wnikliwie materiał będzie przerabiany.

Kurs WordPress znajdziesz w takich miejscach ja Udemy czy świetny blog Jak-Zrobic-Stronę.pl Jeśli więc temat Cię zainteresował koniecznie odwiedź te miejsca.

Ile potrwa nauka?

To zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli to kwestia uporządkowania już posiadanej, szczątkowej wiedzy, z pewnością znacznie krócej, ale jeśli nie masz kompletnie żadnego doświadczenia dobrze jest przeznaczyć na kursy onLine tydzień lub więcej. W rzeczywistości bogate w materiały kursy dotyczące WordPressa jesteś w stanie opanować od zera w ciągu 2 tygodni systematycznej, codziennej pracy. Oznacza to, że swoją stronę uruchomisz w bardzo krótkim czasie oszczędzając całkiem sporo na wydatkach związanych z wynajęciem agencji czy freelancera. Lepiej to co zaoszczędzisz wydać potem na marketing, co przyniesie Ci jeszcze więcej korzyści.

Poza tym kursy dostępne w Internecie dają Ci taką wiedzę, którą możesz wykorzystać również w swojej działalności biznesowej. Możesz po prostu zacząć tworzyć strony dla swoich Klientów. Na początku proste z czasem bardziej złożone. Wielu freelancerów, którzy działają na rynku, to samouki bazujące na kursach dostępnych w Sieci. Jedni radzą sobie lepiej inni gorzej, ale byli w stanie nauczyć się wszystkiego co potrafią, korzystając wyłącznie z edukacji internetowej.

Podsumowanie

Nie bój się sięgać po nowe i zdobywać kolejne umiejętności. Opanowanie zagadnienia związanego z samodzielną budową strony nie wymaga od Ciebie dyplomów, ani znajomości języków programowania. Wystarczy tylko wybrać właściwe narzędzia dysponujące doskonałą bazą edukacyjną. Reszta to odrobina czasu i chęci, których mam nadzieję Ci nie brakuje.

0 0 votes
Oceń wpis
Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments