Jak przygotować się do chrztu dziecka?

Materiał zewnętrzny

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu rodziny. Warto się do niego właściwie przygotować. Przede wszystkim należy rozpocząć od wizyty w parafii i uzgodnienia terminu chrztu. W międzyczasie warto jednak planować samo przyjęcie oraz ubranko dla dziecka.

  1. Planowanie chrztu należy rozpocząć od wizyty w kancelarii parafialnej.
  2. Warto pamiętać o przygotowaniu niezbędnych dokumentów.
  3. Dziecko należy ubrać odświętnie, ale przede wszystkim wygodnie.

Kiedy chrzci się dziecko?

Data chrztu zależy właściwie głównie od rodziców. Najczęściej uroczystość ta odbywa się w pierwszych miesiącach życia dziecka, choć zdarzają się sytuacje, gdy dziecko jest chrzczone właściwie zaraz po urodzeniu. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacji zagrożenia życia, natomiast najczęściej rodzice czekają z planowaniem chrztu do momentu powrotu mamy i dziecka ze szpitala do domu. Same formalności kościelne nie są zbyt skomplikowane i właściwie jedna wizyta w kancelarii parafialnej pozwala zaplanować dzień uroczystości. Trzeba jednak pamietać o przynajmniej 2-3 tygodniowym zapasie czasowym, rzadko bowiem kiedy chrzest może odbyć się w ciągu kilku najbliższych dni. Zdarza się, że najbliższy termin chrztu jest bardziej odległy. Warto więc do księdza udać się z odpowiednim wyprzedzeniem, które pozwoli sprawnie zaplanować uroczystość.

Bardzo wielu rodziców decyduje się na chrzciny w okolicach świąt Bożego Narodzenia oraz świąt Wielkiej Nocy, natomiast ze strony prawa kościelnego nie ma żadnego wymogu dotyczące okresu, w którym trzeba ochrzcić dziecko. Wszystko zależy od woli rodziców i uzgodnień z proboszczem.

Wymagane dokumenty

W kancelarii parafialnej rodzine muszą przedstawić: akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego, zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych oraz potwierdzenie o spowiedzi rodziców. Zdarza się, że księża wymagają również przestawienia poświadczenia spowiedzi rodziców chrzestnych. W niektórych parafiach wymagany jest udział rodziców i rodziców chrzestnych w naukach przygotowujących do sakramentu chrztu.

W co ubrać dziecko?

Jednym z najważniejszych oprawy całej uroczystości jest ubranko dla malucha. Szatki do chrztu wygodne i komfortowe. Odświętne ubranka do chrztu nie mogą wywoływać dyskomfortu u dziecka, ponieważ ryzyko, że przepłacze ono całą uroczystość jest bardzo duże. Ubranka do chrztu z reguły są białe lub jasnokremowe, natomiast warto przełamać je dodatkowym akcentem kolorystycznym. Mogą to być na przykład kolorowe buciki niemowlęce. Bielizna dla niemowląt powinna zostać dopasowana pod tiulową sukienkę lub sweterek/garniturek dla chłopca. Koniecznie należy uwzględnić porę roku i to, że w kościele jest z reguły dużo chłodniej niż na zewnątrz. Warto więc zadbać o dodatkowe okrycie dla dziecka.

Więcej o ubranach do chrztu znajdziesz na https://www.4-baby.pl/

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments