Jak przygotować się do budowy basenu we własnym ogrodzie? Podpowiadamy!

Materiał zewnętrzny

Basen ogrodowy jest akcesorium, które ucieszy całą rodzinę. W gorące dni daje możliwość ochłody i relaksu, a pluskanie w wodzie podoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Zakup i montaż basenu ogrodowego, kojarzy się z ogromnym wydatkiem. Okazuje się jednak, że okazały, wysokiej jakości basen wcale nie musi kosztować krocie. Sprawdź, z czego możesz wybudować samodzielnie basen w ogrodzie!

Wybór wielkości niecki

Budowę basenu w ogrodzie dzieli się na kilka etapów. Po pierwsze należy wybudować nieckę i przygotować miejsce na instalację. Tę część można wykonać samodzielnie, najlepiej według projektu. Następnie trzeba podłączyć zestaw instalacji – podgrzewających, dostarczających i czyszczących wodę. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie basenu, pomalowanie ścian albo położenie płytek ceramicznych oraz zamontowanie nakrycia. Wielkość basenu będzie zależeć przede wszystkim od metrażu działki. Prywatni inwestorzy najczęściej wybierają niecki o wymiarach: 6-10 x 3-5 m. Do zabawy wystarczy basen o głębokości około 1,5-2 m, jeśli jednak planowane są skoki do wody, powinien być on głęboki na minimum 2,5 m.

Basen ogrodowy – z jakich materiałów może zostać wykonany?

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są baseny plastikowe poliestrowe dostępne np. na stronie https://www.pool-design.pl/baseny-plastikowe-poliestrowe/. Producenci proponują gotowe niecki ze spawanych dyfuzyjnie płyt poliproplenowych lub PCW. Można również spotkać modele wykonane z materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym. Baseny plastikowe mogą mieć różny kształt – owalny, prostokątny, mieć ukształtowane schodki albo opadające dno. Wnętrze basenu jest pokryte powłoką akrylową, ceramiczną lub z żywicy epoksydowej. Baseny plastikowe łatwo się montuje i czyści.

Niecka może być zbudowana z żelbetu albo betonu. Takie modele są bardzo wytrzymałe, formuje się je w tradycyjnym deskowaniu lub formach ze styropianu. Dla otrzymania wodoszczelności warto wykonać hydroizolację niecki np. cementowym szlamem uszczelniającym.     

Niecka basenowa może być również zbudowana z blachy stalowej o różnej grubości. Przykładowo model o głębokości 120 cm może być wykonany z blachy o grubości 0,6 mm. Wnętrze niecki wykłada się folią uszczelniającą. 

Basen może być także zbudowany z drewna. Szkielet niecki tworzą stalowe rozpory i belki. Materiały muszą być zabezpieczone przed wilgocią. Ściany basenu należy obić wodoodporną sklejką, a wnętrze niecki wyłożyć wodoszczelną folią.  

Akcesoria wykończeniowe – zadaszenie, płytki antypoślizgowe, schodki

Dobrym pomysłem jest wykończenie basenu płytkami ceramicznymi. Są one estetyczne i łatwe w czyszczeniu. Płytki używane przy nieckach betonowych muszą być odporne na działanie mrozów, chloru i wody. Płytki na brzegu basenu powinny być antypoślizgowe. Do wykończenia stosuje się kleje o podwyższonej przyczepności i odpornych na wodę, mróz i chemię basenową.  Do wykończenia niektórych niecek (drewnianych, stalowych) stosuje się folii z PCW

Decydują się na basen ogrodowy, należy wziąć pod uwagę wielkość ogrodu i ukształtowanie terenu. Warto od razu pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu – pokrywie i schodkach. Świetnym pomysłem jest także zadaszenie. Zadaszenie basenu cena zależy od jego wielkości i materiału wykonania. W upalne dni daszek może tworzyć przyjemny cień, a podczas chłodniejszej pory chronić przed deszczem.  

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Używamy cookies w celu personalizacji treści oraz reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Przejdź dalej aby wyrazić zgodę na korzystanie z powyższych technologii i na przetwarzanie przez nasz serwis oraz naszych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w celach marketingowych. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz lista Partnerów znajdują się w Polityce prywatności strony. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności i cookies