Jak przebiega profesjonalny demontaż samochodów?

Demontaż samochodów wymaga specjalistycznej wiedzy, dużego doświadczenia, a także odpowiedniej infrastruktury. Złomowaniem pojazdów i recyklingiem samochodów mogą w związku z tym zajmować się jedynie podmioty, które posiadają odpowiednie wymagane prawem zezwolenia. Jak w praktyce przebiega profesjonalny demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji? Kto się nim zajmuje i dlaczego warto złomować samochód tylko w legalnie działających firmach zajmujących się ich demontażem?

Dlaczego demontaż samochodów warto zlecić zweryfikowanym profesjonalistom?

Demontaż pojazdów jest objęty ścisłym nadzorem, ponieważ wycofane z eksploatacji samochody składają się również z odpadów niebezpiecznych. Części samochodowe, płyny, akumulator to elementy, które wymagają zabezpieczenia i odpowiedniej utylizacji. Nieodpowiedzialne i niezgodne z przepisami postępowanie z odpadami niebezpiecznymi, np. olejami czy nawet płynem ze spryskiwaczy stanowi zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego, a konsekwencje skażenia otoczenia przez substancje niebezpieczne pochodzące z części samochodowych byłyby trudne do załagodzenia nawet przez wiele lat. Ponadto warto pamiętać, że prawidłowo przeprowadzony demontaż pojazdów czyni możliwym recykling samochodów, które są wręcz magazynem wartościowych surowców wtórnych. Demontaż auta w nielegalnie działającym punkcie skupu złomu czy tzw. szrocie części samochodowych to zresztą nie tylko działanie na szkodę środowiska przyrodniczego. Złomowanie auta w punkcie, który nie posiada właściwych zezwoleń na demontaż samochodów, jak każde naruszenie przepisów, może skończyć się prawnymi i finansowymi kłopotami. Bez poświadczenia o legalnym demontażu auta nie można będzie też w praktyce formalnie wyrejestrowaniu pojazdu i rozwiązać umowy o ubezpieczenie OC.

--- REKLAMA ---

Jak wygląda demontaż samochodu w profesjonalnej stacji demontażu pojazdów?

Profesjonalny demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji prowadzą stacje demontażu pojazdów. Są to firmy wyspecjalizowane w tego rodzaju działalności, które zwykle łatwo rozpoznać już na podstawie samego standardu obsługi, możliwości technicznych czy kształtu oferty. Legalnie działająca stacja demontażu samochodów nigdy nie odmówi okazania odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej jej uprawnienia. Jak przebiega profesjonalny demontaż samochodu, łatwo można prześledzić na przykładzie Stena Recycling, firmy zajmującej się od ponad dwóch dekad zarządzaniem odpadami i recyklingiem, która prowadzi również nowoczesną stację demontażu pojazdów. Zapotrzebowanie na demontaż pojazdu można zgłosić pracownikom Stena Recycling telefonicznie i ustalić szczegóły, np. te dotyczące konieczności użycia lawety. Za demontaż samochodu w stacji Stena Recycling nie ponosi się żadnych kosztów. Przeciwnie – to stacja płaci złomującemu za dostarczony pojazd, ponieważ jego części za sprawą Stena Recycling trafią do recyklingu lub ponownego użycia. Stena Recycling, której specjalnością jest przetwarzanie odpadów różnych frakcji, dysponuje zaawansowanymi technologiami umożliwiającymi recykling pojazdu w ponad 95%, a to przekłada się na liczne korzyści dla środowiska, całej branży motoryzacyjnej i oczywiście właściciela demontowanego auta. W tak nowoczesnej stacji demontażu pojazdów odzyskać można z używanych i powypadkowych samochodów ogromne ilości aluminium, stali, tworzyw sztucznych, szkła i nadal sprawnych części, które mogą posłużyć do produkcji nowych aut lub ich naprawy.

5 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments