Jak pielęgnować skórzane sofy?

Materiał zewnętrzny

Skórzane sofy niezmiennie cieszą się ogromnym powodzeniem wśród osób urządzających kącik wypoczynkowy w salonie. Klasyczna, skórzana sofa nadaje wnętrzu elegancji, a przy tym stanowi jego wyposażenie na lata. By mogła zachować trwałość na długo, trzeba odpowiednio ją pielęgnować. Właściwa konserwacja to podstawa.

Sofy z naturalnej skóry wymagają pielęgnacji. Nie można jednak stawiać na zbyt intensywne preparaty. Środki na bazie alkoholu i rozpuszczalników, posiadające w swoim składzie mnóstwo chemicznych substancji, mogą w sposób trwały uszkodzić strukturę tapicerki. Dlatego warto postawić na preparaty delikatniejsze, o bardziej naturalnym składzie.

Plama na sofie – co dalej?

Podstawą udanej pielęgnacji sofy, jest regularność podejmowanych działań. Istotne jest, by powstające zabrudzenia i ewentualne plamy, usuwać od razu, zaraz po ich powstaniu. Pomoże to uniknąć ich wniknięcia w strukturę mebla. Tłuste zabrudzenia najlepiej usuwać przy użyciu czystej, suchej ściereczki.

W przypadku innych rodzajów plam, należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre zabrudzenia mogą pozostawić na tapicerce trwałe odbarwienie. Inne wpłyną na wysuszenie skóry. Efektem tego jest powstawanie szpecących sofę przetarć. Jak wiadomo, popękana skóra na kanapie nie wygląda już tak estetycznie.

Środki do pielęgnacji sofy

Niektóre środki chemiczne do pielęgnacji mebli, zamiast pomóc, wywołują nieodwracalne zmiany. Dlatego zrezygnuj z uniwersalnych preparatów. Skórzane sofy wymagają specjalnych środków do pielęgnacji. Szukajcie zatem specyfików, na których jasno zaznaczono, że nadają się do konserwacji sof skórzanych.

Specjalne preparaty do pielęgnacji sofy ze skóry naturalnej znajdziecie w drogeriach i sklepach chemicznych. Alternatywą dla nich są domowe mieszanki, powstałe z ciepłej wody i naturalnych płatków mydlanych. Środkiem tym przemywa się skórę na sofie. Następnie należy użyć ściereczki zwilżonej wodą i wytrzeć mebel do sucha miękkim ręcznikiem.

Odpowiednie nawilżenie sofy podstawą skutecznej pielęgnacji

Sofy skórzane wymagają specjalnego traktowania. Naturalną skórę należy we właściwy sposób nawilżać, aby wydłużyć jej żywotność. Jakich środków użyć? Oleju lnianego lub… oliwki dziecięcej. Okazuje się, że te dwa preparaty mają zbawienny wpływ na tapicerkę sofy z naturalnej skóry. Można też użyć kremu stearynowego.

Choć nawilżenie skóry sofy jest istotne, to równie ważna jest jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym mebel się znajduje. Skórzane sofy nie znoszą dobrze wysokich temperatur i suchego powietrza. Twoja kanapa stoi przy kaloryferze? Najwyższy czas zmienić jej ustawienie. W przeciwnym razie, musisz liczyć się z pęknięciami tapicerki.

Sofy nie powinno “traktować się” dużą ilością wody. Do pielęgnacji należy używać jedynie zwilżonej wodą ściereczki. Zapomniałeś o tych zasadach, użytkując dotychczasową sofę? Jej czas już minął? Bogatszy o wiedzę, jak właściwie pielęgnować meble ze skóry, możesz sprawić sobie nową sofę. Szukaj jej na Meble.pl i koniecznie o nią dbaj.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments