Czy wiesz, że dobrze zorganizowana i zoptymalizowana inwentaryzacja magazynowa może wpłynąć pozytywnie na efektywność logistyki przedsiębiorstwa? W tym artykule przedstawimy, jak konsulting logistyczny oraz doradztwo logistyczne wraz z odpowiednim wsparciem logistycznym i wykorzystaniem nowoczesnych metod inwentaryzacji magazynu mogą poprawić procesy logistyczne w firmie.
Konsulting logistyczny pomaga w optymalizacji inwentaryzacji
Jednym z lepszych sposobów na optymalizację inwentaryzacji jest konsulting logistyczny, który pomaga w zidentyfikowaniu problemów występujących podczas magazynowania. Na podstawie przeprowadzonego audytu szuka się rozwiązania opartego na zasobach, potrzebach i możliwościach danej firmy. Taki audyt może obejmować:
- analizę obecnego stoku magazynowego,
- analizę procesu zamówień,
- wiekowanie zapasu,
- analizę zapasów na podstawie analizy ABC/XYZ,
- ustalenie zapasów zabezpieczających dla każdego z SKU,
- określenie punktów zamawiania dla każdego z SKU,
- określenie maksymalnych poziomów zapasów dla każdego SKU,
- określenie optymalnej częstotliwości zamówień do dostawców.
Doradztwo logistyczne i wsparcie logistyczne w służbie magazynu
Mówiąc o optymalizacji inwentaryzacji, musimy też wspomnieć o ułożeniu towarów. Wsparcie logistyczne bardzo często obejmuje audyt tego obszaru działalności magazynu. Liczne przykłady pokazują, że wdrażając zalecenia doradcy, można znacząco zmniejszyć powierzchnię magazynową przy jednoczesnym zwiększeniu dostępności do najczęściej rotujących produktów. Doradztwo logistyczne szuka rozwiązań ergonomicznych i optymalizujących, które docelowo zwiększą zyski firmy.
Metody inwentaryzacji magazynu
Skuteczne metody inwentaryzacji magazynu pozwalają na dokładne i efektywne zarządzanie towarem. Obejmują one:
- skanowanie kodów kreskowych,
- RFID, czyli technologia identyfikacji radiowej pozwalająca na identyfikację produktów,
- systemy wizyjne,
- metody wagowe — polegające na ważeniu wszystkich towarów znajdujących się w magazynie
- metody szacunkowe — stosowana tam, gdzie nie można dokładnie określić ilości towarów na magazynie.
Inwentaryzacja magazynu pozwala ocenić zapotrzebowanie i określić, czy towary są regularnie rotowane. Dla zakładu, w którym towar zalega, jest to potencjalna strata, gdyż zadaniem każdej firmy jest zapewnić obrót towarem, a nie jego magazynowanie. Jeśli zatem występują u Ciebie zastoje lub inne problemy z pracą magazynu pomyśl o skorzystaniu z usługi konsultanta logistycznego. A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zarządzania magazynem przy użyciu nowoczesnych technologii, zapraszamy do przeczytania artykułu „Czym jest program ExpertWMS i jak wspomaga procesy magazynowe w firmie?”.