Oszuści zadają sobie coraz więcej trudu, aby odróżnienie podróbki od oryginału było niemożliwe. Jak nie dać się naciągnąć i wybierać wyłącznie oryginalne perfumy? Zobacz, jak odróżnić markowy flakon od misternej podróbki.
Na aukcjach w internecie i facebookowych grupach jest mnóstwo podejrzanych ofert. Naciągacze często sprzedają perfumy, informując potencjalnych kupujących, że mają do oddania za półdarmo niechciany prezent. Niestety zakup może okazać się nieporozumieniem – zapach będzie inaczej się rozwijał na skórze, nie będzie szlachetny i tak elegancki. Oryginalne perfumy składają się bowiem z trzech nut zapachowych. I nawet jeśli podróbki początkowo pachną podobnie, po kilku nastu minutach ich aromat całkiem się zmieni – wielce prawdopodobne, że będzie daleki od oryginału.
Nie kupuj perfum bez oryginalnych opakowań
Sprawdź, czy perfumy są ułożone w kartonikach we właściwą stronę. Producenci markowych perfum dużą wagę przykładają do każdego drobiazgu, również takiego jak sklejenie folii czy napisy na oryginalnym opakowaniu. Niekiedy można „naciąć się” w tak zwanych rozlewniach perfum, gdzie sprzedaje się wody toaletowe lub perfumowane na mililitry. Dobre marki bardzo dużą wagę przykładają do wyglądu opakowania. Zwróć uwagę na kształt butelki, jakość szkła, formę korka czy atomizera – diabeł tkwi w szczegółach. Również zabarwienie samych perfum może być ważną informacją – ich porównanie jest możliwe tylko w przezroczystych flakonach.
Kupuj z zaufanych źródeł
Dobre, renomowane perfumerie internetowe nigdy nie zaryzykują sprzedawania nieoryginalnych perfum. Za dużo mają do stracenia, bo w dzisiejszych czasach konkurencja jest spora, a internauci nieubłagani. Dlatego w sporych perfumeriach można bezpiecznie kupować perfumy. Jeśli trafisz na wyprzedaże, możesz zaoszczędzić nawet do 70%! Unikaj natomiast sprzedawców ulicznych oraz pojedynczych i zbiorczych aukcji internetowych, gdzie najłatwiej o oszustwo.
Zwróć uwagę na numery seryjne
Każde perfumy i kosmetyki mają swój numer seryjny, po którym łatwo można sprawdzić, czy to oryginalne produkty. W internecie funkcjonuje kilka wyszukiwarek – po wpisaniu numeru pojawia się informacja, kto wyprodukował dany zapach, szminkę, tusz do rzęs czy inny, dowolny kosmetyk. Wyszukiwarki są przydatne, ale mają kilka mankamentów, które są szerzej opisane w Poradniku, jak odróżnić podróbkę od oryginalnych perfum.
Możesz porównać też sam zapach
Oszuści czasem stosują oryginalne butelki i wlewają nieoryginalne perfumy. Dlatego z jednej strony najłatwiej, a z drugiej najtrudniej odróżnić od siebie zapachy w dwóch butelkach perfum. Aby to było możliwe, musisz mieć doskonałą pamięć węchową lub posiadać zarówno oryginał, jak i jego kopię. Najłatwiej je porównać, gdy rozkwitają na skórze, kilkanaście minut po aplikacji. Zapachy podrabiane nie muszą być mniej trwałe lub mniej intensywne od ich pierwowzoru. Różnią się kompozycją, składnikami, proporcjami. Pamiętaj, że kupowanie nieoryginalnych perfum to złudna oszczędność.