Każdy, kto zaczyna naukę nowego języka wie, że jest to projekt przynajmniej na kilka następnych miesięcy czy nawet lat – zależy, w jak zaawansowanym stopniu chce się go opanować nową umiejętność. Jak szybko nauczyć się języka angielskiego, aby móc wykorzystać go w nowej pracy czy podczas podróży? Ćwiczyć z native speakerem w szkole językowej czy spróbować samodzielnej nauki angielskiego online? W tym artykule podpowiemy, jakie metody warto wybrać i co zrobić, gdy opuszcza Cię motywacja.
Poznaj swój poziom znajomości języka angielskiego
Bez względu na to, czy chcesz nauczyć się języka angielskiego w szkole językowej czy planujesz samodzielną naukę, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Dlatego warto rozwiązać nasz test poziomujący angielski, który obiektywnie oceni, co musisz poprawić, a co warto od czasu do czasu powtórzyć. Ta wiedza będzie przydatna także dla Twoich przyszłych nauczycieli, którzy na jego podstawie dobiorą odpowiednie materiały edukacyjne.
Nauka angielskiego w szkole językowej
Nauka języka to duża rzecz i może trochę przerażać, zwłaszcza jeśli zaczynasz kompletnie od zera. Aby bez większych problemów i szybko nauczyć się języka angielskiego, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Ling Team – szkoła języka angielskiego Kraków – oferuje szkolenia zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Tutaj nauczysz się języka angielskiego na jednym z naszych sprawdzonych kursów ogólnych (General English) lub biznesowych (Business English). Zajęcia odbywają się w grupach maksymalnie do 5 osób, co pozwoli Ci maksymalnie skorzystać z pomocy lektora, jak i wejść w interakcję z innymi uczestnikami kursu. U nas zdołasz szybko nauczyć się wszystkich czterech podstawowych umiejętności językowych: mówienia, rozumienia tekstu i ze słuchu oraz pisania.
Zajęcia konwersacyjne kluczem do szybkiej nauki języka
Jeśli chcesz szybko zacząć mówić po angielsku, zdecydowanie pomogą Ci w tym zajęcia konwersacyjne. Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj czas wolny od nauki szkolnej i zapisz się na wakacyjny kurs angielskiego. Zajęcia konwersacyjne są prowadzone w taki sposób, aby motywować kursantów do wypowiadania się w języku angielskim. A jak wiadomo – praktyka czyni mistrza! Jeżeli uczysz się indywidualnie, gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w jednej z otwartych imprez integracyjnych w Ling Team, gdzie będziesz używać języka w praktyce. Miło spędzisz czas i nabierzesz swobody w mówieniu!
Coraz popularniejsze są oddolne inicjatywy zarówno entuzjastów nauki języków, jak i obcokrajowców, którzy organizują spotkania w kawiarniach i pubach, gdzie w luźnej atmosferze można porozmawiać w języku, który chcą podszkolić. Przekonasz się, że znalezienie kompana nie jest aż takie trudne, nawet jeśli chcesz nauczyć się mniej popularnego języka. Jeśli odpowiada Ci forma konwersacji online, odwiedź platformę italki.com, gdzie z pewnością znajdzie towarzystwo do wspólnej nauki!
Nauka języka angielskiego w domu – zajęcia indywidualne, online lub nauka samodzielna
Jak nauczyć się angielskiego, jeśli nie masz możliwości uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w szkole językowej? Nic straconego! Równie efektywnie możesz zdobywać wiedzę w domu. Rozwiązań jest kilka. Pierwszym z nich jest nauczanie indywidualne, prowadzone przez lektora w domu ucznia lub online. Jeśli jednak z różnych powodów nie możesz sobie pozwolić na pomoc nauczyciela, skorzystaj z podręczników, kursów online lub innych materiałów, które w sposób uporządkowany przeprowadzą Cię przez poszczególne zagadnienia języka angielskiego.
Pamiętaj, że nawet jeśli uczęszczasz regularnie na zajęcia w szkole językowej, czeka Cię dodatkowa praca w domu – nowy materiał należy powtarzać, aby na długo pozostał w pamięci.
Podstawy nauki języka angielskiego – systematyczność i dobra organizacja
Właściwa organizacja zadań i dobre zarządzanie nauką w czasie to umiejętności, które z pewnością pomogą Ci na każdym etapie oswajania się z językiem angielskim, więc warto je wypracować jak najwcześniej. Sprawdzoną metodą na notowanie jest używanie kolorowych długopisów oraz posiadanie osobnego zeszytu. I właśnie świadomie polecamy zwykły zeszyt, a nie tablet czy laptop – zapisywanie słów ręcznie lepiej wpłynie na proces zapamiętywania. Ważne, żeby notatki były jak najbardziej różnorodne i ciekawe – możesz obok nich zapisać przykładowe zdanie z nowo poznanym słowem lub naszkicować śmieszny rysunek. Jeśli uczyć się angielskiego, to tylko w zorganizowany sposób!
Systematyczność – spraw, aby nauka języka obcego stała się Twoim nawykiem. Nawet 30 minut dziennie przyniesie zadowalające efekty i zapobiegnie przepracowaniu.
Jaki styl nauki Ci odpowiada?
Czy znasz odpowiedź na to pytanie? Możliwe, że nikt nigdy Ci go nie zadał, a warto wiedzieć, w jaki sposób najefektywniej przyswajasz wiedzę. Według klasyfikacji pedagoga Neila Fleminga można wyróżnić 3 typy ludzi:
- wzrokowcy, którzy najlepiej zapamiętują to, co zobaczą – w tym przypadku dobrą metodą na naukę będzie czytanie, oglądanie filmów z angielskimi napisami i robienie starannych notatek;
- słuchowcy potrzebują „osłuchać się” z językiem obcym – powinni oni korzystać z materiałów audio, np. podcastów, radia czy audiobooków w języku angielskim, a także czytać na głos oraz oglądać filmy angielskie z oryginalnym dźwiękiem;
- kinestetycy zapamiętują czynności, które wykonują, dlatego uczą się najszybciej, doświadczając – w tym przypadku sprawdzi się dyskusja w grupie, prezentacje lub odgrywanie scenek. Z powodu intensywności tej metody najlepiej podzielić naukę na krótkie bloki.
Liczy się kontekst
Teoretyczna znajomość nawet wszystkich zasad gramatycznych czy słówek nie zagwarantuje ci swobody oraz pewności w mówieniu i pisany po angielsku. Każda kultura ma swój kontekst użycia danych struktur językowych, dlatego podczas nauki zadbaj o to, aby od razu wykorzystać nowo zdobytą wiedzę i poszukać przykładu jej użycia w praktyce. To nie tylko pozwoli Ci lepiej zapamiętać nowe informacje, ale także zrozumieć zasady, jakimi rządzi się język angielski.
Programy i aplikacje pomocne w nauce języka angielskiego
Ucząc się nowego języka, warto korzystać z dobrodziejstwa nowych technologii. Szczególnie godne polecenia są aplikacje mobilne. Jeśli jesteś na poziomie podstawowym, polecamy Duolingo czy Memrise umożliwiające rozwijanie znajomości słownictwa w każdym wolnym momencie. Dla osób średnio zaawansowany i zaawansowany świetnym wyborem będzie Busuu czy Babbel.
Każdy ma inne preferencje, więc aby znaleźć tę najlepszą dla Ciebie aplikację, wypróbuj kilku różnych. Pamiętaj, że często w przypadku aplikacji do nauki języka angielskiego jest tak, że musisz wykupić wersję premium, aby korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji. Po głębszym zastanowieniu zauważa się zalety tego rozwiązania, ponieważ producent wkłada więcej wysiłku, aby jego propozycja edukacyjna była konkurencyjna, dopracowana i skuteczna. Warto zainwestować w sprawdzoną i rzetelną wiedzę.
Teraz propozycja dla osób, które często czytają anglojęzyczne e-booki, blogi czy elektroniczne wydania ulubionej prasy zagranicznej. Jeśli masz problem ze znajomością niektórych słów, zainstaluj w przeglądarce Chrome wtyczkę Fonetify Option – dzięki niej wystarczy, że najedziesz myszką na nieznane słowo, a pojawi się niewielkie okienko z tłumaczeniem na język polski, zapisem fonetycznym, możliwością odsłuchu wymowy oraz linkami do słowników. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ znacznie przyspiesza sprawdzanie potrzebnych informacji i zapewnia czytanie bez utraty wątku.
Total immersion – „pełne zanurzenie” w języku angielskim
Metoda total immersion polega na bardzo intensywnym kontakcie z językiem, czy to na różnego typu profesjonalnych kursach, czy podczas nauki samodzielnej. Jest stosowana zwłaszcza wtedy, gdy ważny jest szybki czas osiągnięcia określonych celów. Podczas kursu uczestnicy są maksymalnie skupieni na odnalezieniu się w nowych sytuacjach kulturowo-językowych – intensywnie wykorzystują nową wiedzę, mimikę twarzy czy gestykulację.
W domowych warunkach total immersion można realizować, dosłownie „otaczając się” językiem angielskim – słuchaj angielskiego radia, podcastów (np. na stronie BBC Learning lub British Council), oglądaj filmy i czytaj książki anglojęzyczne, zmień język w telefonie, rozmawiaj ze znajomymi po angielsku, śledź profile zagranicznych osób publicznych w mediach społecznościowych… Jednym słowem, włącz język obcy do codziennego życia wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
Szybka nauka angielskiego a motywacja
Wiele razy słyszeliśmy, że wraz z pojawianiem się pierwszych problemów osoby porzucają naukę języka angielskiego, ponieważ uważają, że nie mają talentu i dlatego nie osiągają odpowiednich rezultatów… Jest to błędne założenie, w które niestety łatwo uwierzyć. Warto zdawać sobie sprawę, że głównym tego powodem jest uczenie się w nieefektywny sposób – czyli wszystkiego po trochę, bez konkretnego celu.
Aby mieć ciągłą motywację do nauki, zwłaszcza samodzielnej, musisz uczyć się tego, co naprawdę ważne, obierać cele i je konsekwentnie zrealizować. W ich wyznaczaniu drogowskazem będą najpilniejsze potrzeby. Wyjeżdżasz na wycieczkę zagraniczną? Naucz się podstawowych zwrotów, które wykorzystasz w sklepie, restauracji czy w instytucjach kultury. Zmieniasz pracę? Postaw na umiejętności komunikacji i znajomość fachowego słownictwa.
Jak szybko nauczyć się angielskiego? Podsumowanie
Jak nauczyć się angielskiego? Sposobów na to jest wiele, dlatego warto przetestować wszystkie i wybrać te, które dają Ci najlepsze rezultaty. Pamiętaj, że szybka nauka języka angielskiego przyniesie oczekiwane rezultaty, jeśli zastosujesz kilku najważniejszych zasad:
- jeśli pracujesz z nauczycielem, zaufaj jego kompetencji,
- ucz się systematycznie i w sposób zorganizowany,
- otaczaj się angielskim,
- korzystaj z nowoczesnych technologii,
- stawiaj sobie realne cele i nie porównuj się z innymi – każdy uczy się w swoim tempie!
Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek, przeczytaj artykuł Jak nauczyć się angielskiego szybko i efektywnie? Poznaj 20 skutecznych podpowiedzi