Jak nauczyć obcokrajowca języka polskiego w wakacje?

Materiał zewnętrzny

“Skomplikowany”, “nieustające”, “wielokondygnacyjny” – to tylko niektóre słowa, jakie sprawią obcokrajowcom wyjątkową trudność w nauce języka polskiego. Jak złagodzić pierwsze wrażenie obcokrajowca, któremu wydaje się, że nasz język jest nie do ogarnięcia?

To, że polski nie jest językiem łatwym, możemy się przekonać, oglądając zestawienia najtrudniejszych i najłatwiejszych języków świata. Są takie badania, które mówią, że język polski jest trudniejszy od hindi, a nawet węgierskiego. I jeśli spojrzeć na efekty pierwszych lekcji języka polskiego, jakie fundują sobie obcokrajowcy, faktycznie można dojść do przekonania, że sprostanie skomplikowanym odmianom i ogromnej liczbie spółgłosek jest co najmniej trudne. Jednak wiele zależy: po pierwsze – od podejścia osoby, która podejmuje naukę, a po drugie – od stylu zajęć oraz zaangażowania prowadzących. 

Język polski dla początkujących 

Na początku nauki, jak to bywa z każdym obcym językiem, dobrze jest zacząć od wymowy, słuchania oraz uczestniczenia w rozmowach. Słownictwo jest ważne, ale znacznie ważniejsza na początku będzie umiejętność komunikowania się z innymi. Dlatego na początek nauki zawsze warto zaczynać od kursów w grupie, dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu można wspierać się kursami internetowymi. 

Klimat nauki wpływa na efekty

Odpowiednie warunki do nauki to nie tylko wykwalifikowana kadra, ale również atmosfera i indywidualne podejście do każdego studenta. Sporą popularnością cieszą się więc kursy wakacyjne dla obcokrajowców

Lato to długi dzień, dobry nastrój, ale również nieco luźniejsza atmosfera. To wszystko sprzyja pozytywnemu podejściu do nauki i czerpaniu z jej efektów autentycznej satysfakcji. To, co przekonuje studentów do nauki to przede wszystkim natychmiastowa możliwość dzielenia się jej efektami z otoczeniem. A to naprawdę ważne, że po kilku spotkaniach w szkole językowej Włoch czy Słowenka będą mogli poczuć się w końcu komfortowo przy tak zwyczajnych czynnościach jak zamawianie lunchu czy luźna rozmowa ze współpracownikami. A to przecież dopiero początek, bo prowadzona odpowiednio długo i regularnie nauka, może ich przygotować do egzaminu na certyfikat B1 i B2. 

Jak wybrać odpowiednie miejsce do nauki polskiego?

Szukając miejsca, które spełni oczekiwania zupełnie nieznającego języka polskiego obcokrajowca, przede wszystkim zwróćmy uwagę na doświadczenie firmy prowadzącej zajęcia.

Działanie na rynku od kilkunastu lat to potwierdzenie fachowości danej firmy. Warto wybierać też zajęcia, które są różnorodne, angażujące i nastawione na swobodne rozmowy. 

Bardzo ciekawą formą prowadzenia zajęć jest Klub Dialogu, czyli miejsce, w którym stawia się przede wszystkim na komunikowanie się między sobą. To niezwykle istotne zwłaszcza w grupach tworzonych przez osoby różnej narodowości, ponieważ pozwala na ocenę, w jaki sposób członkowie grupy interpretują określone zwroty, w jaki sposób wymawiają słowa i budują zdania. Rozmowy prowadzone między obcokrajowcami w języku polskim pozwalają im na jeszcze szersze zapoznanie się z niuansami dotyczącymi kontekstu, akcentu oraz doboru odpowiednich słów i określeń.

Wakacyjny kurs językowy to świetna opcja dla obcokrajowców, którzy w naszym kraju pracują i mieszkają. Poza nauką języka można też poznać międzynarodowe towarzystwo – w ten sposób czasem zawiązywane są znajomości na lata!

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments