Na kupno samochodu dla firmy decydują się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Wydatki ponoszone na pojazd możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – i to nawet wtedy, kiedy korzystasz z niego prywatnie. Musisz tylko wybrać najlepszą opcję na sfinansowanie nowego samochodu.
Najkorzystniej w leasingu lub w wynajmie długoterminowym
Leasing jest obecnie jedną z najpopularniejszych form finansowania kupna pojazdu. Raty oraz wkład własny możesz zaksięgować jako koszt uzyskania przychodu. W ten sposób zapłacisz niższy podatek dochodowy. Czynni podatnicy VAT mogą obniżyć także tę część. W ten sposób rzeczywisty koszt zakupu nowego samochodu staje się zdecydowanie przystępniejszy.
Równie dobry sposób na nabycie nowego samochodu to najem długoterminowy. Jest on wygodniejszy od leasingu, ale po zakończonej umowie pojazd trzeba oddać wynajmującemu. Skorzystaj z tej opcji, jeśli zależy Ci na wymianie auta na nowe co 3-4 lata.
Zarówno leasing, jak i najem długoterminowy dają możliwość kupna nowoczesnych samochodów najlepszych marek. Korzystna opcja finansowania pozwala na zakup dowolnego samochodu MINI. W ofercie leasingodawcy znajdziesz zwinne i szybkie MINI CABRIO, ale też przestronne MINI CLUBMAN.
Nowy samochód za gotówkę
Z podatkowego punktu widzenia kupno auta za gotówkę jest opłacalne. Pojazd możesz zaliczyć do środków trwałych firmy i dokonać jego amortyzacji. Cenę samochodu zaliczysz do kosztów uzyskania przychodu. W ten sposób obniżysz podatek dochodowy. Po dodatkowym odliczeniu podatku VAT może okazać się, że faktyczna cena zakupu auta jest dużo niższa.
Jednak nie każdy może pozwolić sobie na nowe auto za gotówkę. Najczęściej pieniądze zgromadzone na koncie firmy korzystniej jest przeznaczyć na inne inwestycje i rozwój firmy.
Kredyt samochodowy lub gotówkowy
Z kredytów samochodowych korzysta już niewielu przedsiębiorców. Przeważnie są one wysoko oprocentowane. Pożyczka w banku oznacza weryfikację zdolności kredytowej. Często wiąże się to koniecznością wglądu w sprawozdania finansowe firmy. Po spełnieniu wszystkich formalności może okazać się, że nie dostaniesz potrzebnej na zakup kwoty.
Pożyczka na samochód obniża zdolność kredytową. Może się okazać, że na inne firmowe inwestycje nie dostaniesz już pieniędzy. Pamiętaj także, że w koszty prowadzenia działalności będziesz mógł wliczyć jedynie odsetki, a nie całą kwotę raty.
Zaletą kredytu samochodowego jest to, że zakupiony pojazd jest Twoją własnością. Dzięki temu możesz wybrać dowolnego ubezpieczyciela i warsztat. Pożyczka może pokryć nawet całość ceny samochodu!
Mimo to weź pod uwagę, że bank może przyznać Ci niższą kwotę kredytu niż wnioskowana. Nie wystarczy ona na zakup wymarzonego pojazdu. Tego problemu nie będziesz mieć, jeśli wybierzesz leasing. Umożliwia on sfinansowanie każdego auta z dowolnym wyposażeniem.