Jeśli porównamy firmę do samochodu, to pieniądze są jak jego paliwo, niezbędne, aby w ogóle pojazd mógł ruszyć z miejsca, a później jechać, gdy tylko tego chcemy. Pusty bak, czyli braki w firmowej kasie, to zaś ogromne kłopoty, kryzys, który może pogrzebać to, co staraliśmy się zbudować przez lata. Jak nie dopuścić, by tak się stało, by nigdy nie zabrakło niezbędnych środków? Kluczowe jest mądre zarządzania finansami firmowymi!
Finanse firmy – co na nie wpływa?
Żeby zrozumieć i lepiej zarządzać finansami firmy, powinniśmy poznać wszystkie czynniki, które na to wpływają. Najważniejsze, czyli te, które utrzymują firmę przy życiu, są wpływy od klientów. Dzięki nim nasza działalność gospodarcza może normalnie i bez zakłóceń funkcjonować, jest w stanie radzić sobie z kosztami stałymi, do jakich zaliczamy między innymi pensje dla pracowników, opłatę za biuro czy rachunki, na przykład za telefon czy internet. Te koszty są łatwe do oszacowania, przewidywalne, bo wiemy przecież, ile zatrudniamy osób i czy mamy środki na powiększenie kadry. To samo powiemy o czynszu i rachunkach, bo jeśli te opłaty się zmieniają, to nie z dnia na dzień.
Wiele firm ma też dodatkowe zobowiązania, jak kredyty, raty czy leasing, jednak one – podobnie jak przykład powyżej – są i tak łatwe do “ujarzmienia”. Niestety, nie można tego powiedzieć o kosztach nieprzewidywalnych, które zaliczane są do najgorszych, najbardziej stresujących ze wszystkich wydatków. Nie da się ich ani zaplanować, ani przewidzieć, ale na szczęście mamy możliwości, aby jakoś sobie poradzić z taką ewentualnością.
Poduszka dla miękkiego lądowania
Jednym z lepszych sposobów na poradzenie sobie z nieprzewidzianymi wydatkami jest stworzenie tzw. poduszki finansowej, czyli amortyzacji chroniącej naszą firmę przed kryzysami związanymi z brakiem pieniędzy. Na pewno, im większy zapas gotówki odłożymy na koncie, tym lepiej, choć nie ma tak naprawdę recepty na to, ile środków trzeba zebrać, by było dobrze. Po prostu każda firma jest inna, ma inne wydatki, działa na odmiennym rynku, więc to, co dla jednego podmiotu będzie sporą kwotą na czarną godzinę, dla drugiej ledwie nieznaczną częścią. Niezależnie jednak, jak duża jest nasza działalność gospodarcza, zawsze powinniśmy mieć rezerwowe środki na nieoczekiwane zdarzenia.
Jakich błędów się wystrzegać?
Warto mieć zawsze “awaryjne” pieniądze, ale nie powinny one zastąpić mądrego zarządzania firmą. Musimy działać rozważnie, twardo stąpać po ziemi i myśleć o przyszłości. Z tego powodu powinniśmy jak najbardziej ograniczyć konsumpcjonizm, czyli nie wydawać pieniędzy na zbędne przedmioty, gadżety, które nie mają żadnego pozytywnego przełożenia na rozwój firmy. Jeśli już planujemy przeznaczyć na coś środki i chcemy, aby wpłynęło to na rozwój działalności, lepiej inwestować, ale i tu czekają pułapki, jak zbyt nierozważnie podejdziemy do tematu.
Możemy bowiem przeinwestować, gdy poczujemy się zbyt pewnie i przeznaczymy zbyt duże środki na jakiś niepewny cel. Powinniśmy też oddzielić finanse prywatne i firmowe, bo pomieszanie tych dwóch źródeł skutkować może dużym bałaganem, który negatywnie wpłynie na działalność firmy. Możemy też w końcu stracić rachubę, jaki jest w rzeczywistości nasz budżet i ile środków zostaje nam na rozwój firmy.
Pamiętając o tym, znacząco zmniejszamy ryzyko, że w firmowej kasie zabraknie pieniędzy, co wiąże się z poważnymi kłopotami, włącznie, z tym że będziemy musieli zawiesić działalność bądź zamknąć firmę. A to dla każdego właściciela najgorsze, co się może stać. Miejmy się więc na baczności, mądrze zarządzając dostępnym majątkiem.
Artykuł stworzony przy współpracy z Pozyczkalux.pl oraz Gotowkanajuz.pl– Portalami o tematyce kredytowej!