Jak leczyć dnę moczanową?

Materiał zewnętrzny

Na pewno słyszeliście o dnie moczanowej, jednak niewielu z Was wie, czym jest, co ją powoduje ani jak ją leczyć. Kiedyś była nazywana chorobą bogaczy ze względu na fakt, że zapadały na nią osoby z wyższych sfer, które mogły sobie pozwolić na spożywanie posiłków o większej kaloryczności. Dowiedzmy się czegoś więcej o dnie moczanowej. Czytajcie dalej!

Jakie są przyczyny powstawania dny moczanowej 

Dna moczanowa, czy inaczej artretyzm jest wynikiem zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego krwi. Przyczyną takie stanu rzeczy może być zbyt intensywne wytwarzanie tej substancji przez sam organizm lub problem z wydaleniem kwasu przez nerki. Warto zaznaczyć, że mężczyźni choruję na dnę moczanową nawet 6 razy częściej niż kobiety.

Na rozwój tej choroby wpływ mają między innymi czynniki genetyczne, które związane są z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego. Do tego dochodzi również zła dieta, obfitująca w puryny, ponieważ w trakcie metabolizmu są one przetwarzane w kwas moczowy. Dna moczanowa objawia się przede wszystkim u osób starszych, a także tych chorujących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy otyłość. Ryzyko wystąpienia dny moczanowej zwiększa się, jeśli spożywamy duże ilości alkoholu ze szczególnym uwzględnieniem piwa. Na rozwój choroby wpływ ma również odwodnienie, a także leki, które zwiększają wytwarzanie kwasu moczowego.

Jakie są objawy dny moczanowej?

Objawy dny moczanowej nie należą do najprzyjemniejszych. Kwas moczowy odkłada się w organizmie chorego w postaci monoczanu sodu. Najczęściej kryształki tego związku odkładają się w stawach i ścięgnach, powodując ból i obrzęki.

Choroba ma swoje stadia. Na początku może przebiegać bezobjawowo, by przejść w ostre stany zapalne stawów. Następnie możemy wyróżnić stany międzynapadowe, a w ostateczności przewlekłą dnę moczanową.

W początkach choroby mamy do czynienia z obrzękami i zaczerwienieniami powierzchni w okolicach stawów. Pacjent jednocześnie odczuwa silny ból. Dodatkowo występuje gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Pacjent z czasem może uważać, że choroba ustępuje, ponieważ objawy stają się mniej dotkliwe. Dna moczanowa w tym czasie jednak bardziej się rozwija. W tym czasie atakowane są pozostałe stawy. Jeśli nie zostanie rozpoczęte leczenie, to choroba może przejść w fazę przewlekłą, podczas której objawy występują stale. Dochodzi wtedy do zniszczenia chrząstek, ścięgien czy więzadeł. Guzki, która powstają z monoczanu sodu mogą doprowadzić również do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Jak leczy dnę moczanową?

Jeśli choroba znajduje się w początkowym stadium, to leczenie rozpoczyna się do zmniejszenia stanu zapalnego, a także złagodzenia bólu. Takie leczenie jest farmakologiczne. Przyjmowane więc są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Dodatkowo zaleca się obniżenie kwasu moczowego we krwi za pomocą leków, jak i diety. Warto pamiętać o tym, że wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć uszkodzeń stawów i ścięgien. Warto więc zwrócić się do lekarza specjalisty, jeśli rozpoznamy u siebie wymienione wcześniej objawy.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments