Jak dostać rozwód kościelny?

Materiał zewnętrzny

Coraz częściej mamy do czynienia z rozwodami kościelnymi, które są domeną przedstawicieli kancelarii prawa kanonicznego. Specjalizujący się w tej tematyce adwokaci kościelni potwierdzają, że wiele osób zasięga u nich porady prawnej oraz szuka odpowiedzi na wątpliwości, które nasuwają się przy kwestii unieważnienia małżeństwa. Przede wszystkim należy wyjść od właściwego nazewnictwa, a następnie można przedstawić ścieżkę, która prowadzi do uzyskania tzw. rozwodu kościelnego.

Jak wziąć rozwód kościelny?

Adwokaci kościelni z jednej z renomowanych kancelarii wyjaśniają, że nie ma takiego pojęcia jak rozwód kościelny. Wynika to z faktu, że jeśli małżeństwo zostało ważnie zawarte, jest już nierozerwalne według prawa kanonicznego. Osoby pozostające ze sobą w związku mogą jedynie dowieść, że nigdy nie był on zawarty w ważny sposób, czyli że tak naprawdę są i były wolne od samego początku. Jest to jednak dość długa oraz skomplikowana droga, której praktycznie nie sposób przejść bez dobrego adwokata kościelnego. Reprezentant kancelarii kanonicznej może jednak wyjaśnić wszystkie kwestie oraz poprowadzić sprawę tak, by postarać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Kolejne etapy na drodze do unieważnienia małżeństwa

Potocznie zwane unieważnienie ślubu kościelnego możliwe jest po przejściu przez całą procedurę, na którą składa się wiele etapów. Na samym wstępie małżonkowie powinni wskazać, które ze ściśle określonych przyczyn mogą być podstawą do starania się o „rozwód kościelny”. Należy je zawrzeć w skierowanym do diecezji pary wniosku, w którym winny się także znaleźć ważne informacje o przebiegu związku małżeńskiego czy o osobach, które mogą to zaświadczyć. Powołany sąd biskupi, który reprezentują duchowni z danej diecezji, decyduje o tym, czy można mówić o stwierdzeniu nieważności małżeństwa. W stadium procesu gromadzi się materiały dowodowe i oświadczenia, oraz zbiera się zeznania świadków. Dalej ma miejsce publikacja akt, a po niej tzw. dyskusja sprawy. Wyrok w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego zapada większością bezwzględną. Całość może trwać średnio półtora roku do dwóch lat. Widać więc wyraźnie, jak długą drogę trzeba niekiedy przejść, aby otrzymać rozwód kościelny. Koszty są także dość wysokie i mogą sięgać kwoty kilku tysięcy złotych. Należy pamiętać, że wszystko jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od określonej sytuacji małżonków, przebiegu ich małżeństwa, przesłanek ku stwierdzeniu nieważności małżeństwa czy liczby świadków, którzy mogliby to potwierdzić.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments