Jak dobrze przygotować się do matury?

Odwieczna zmora i zagadka w jednym dla wszystkich maturzystów, ale nie ma żadnej sytuacji bez wyjścia, dlatego proponujemy kilka wskazówek, które powinny Wam pomóc w osiągnięciu jak najwyższych wyników i dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. Wystarczą przede wszystkim chęci, a poza tym kilka innych drobnych czynności, o których poniżej.

Zacznij już wcześniej

Wiemy, że łatwo jest tak mówić i zazwyczaj nikt nie myśli o późniejszych konsekwencjach, ale naprawdę uwierzcie – nigdy nie jest za późno! Im wcześniej zorientujemy się, że trzeba przygotowywać się do matury, tym lepiej oczywiście. Liczy się każdy dzień, a zwłaszcza ich organizacja i dokładne rozplanowanie materiału, by ostatecznie móc go powtórzyć w całości.

Plan nauki

Oto kolejna ważna kwestia, do której wystarczy jedynie dobra organizacja i chwila wolnego czasu, by o niczym nie zapomnieć. Matura wymaga zaliczenia takich przedmiotów jak: matematyka, język polski, język obcy oraz dodatkowe przedmioty rozszerzone. Dla skutecznego powtórzenia dobrze jest zrobić ogólny spis zagadnień lub rzeczy, które należały do podstawowego programu nauczania. Wówczas łatwiej będzie je uporządkować i następnie rozwinąć. Przykładowo język polski wymaga znajomości kilku głównych lektur, dlatego warto poukładać je chronologicznie według następujących po sobie epok. Dzięki temu łatwiej będzie odróżnić poszczególnych bohaterów oraz fabuły, co wbrew pozorom można równie podobnie zastosować do matematyki.

Każda dział przerabiany na tym przedmiocie związany był z różnymi wzorami, które dobrze jest również posegregować i spisać na osobnych kartkach, by następnie móc powiesić je w widocznym miejscu. Z drugiej strony nie można absolutnie zapominać o praktyce, która doprowadzi Was do sukcesu i rozwiązania większości zadań w części matematycznej. Niekoniecznie codziennie, ale kilka razy w tygodniu i systematycznie dobrze będzie rozwiązywać kilka ćwiczeń z różnych działów, by dojść do perfekcji i nauczyć myśleć logicznie nawet podczas stresu na maturze.

Korepetycje, repetytoria i inne dodatkowe materiały

Wszystkie te sposoby są pewnie Wam świetnie znane, ale i z nich trzeba umieć dobrze korzystać i wyciągać wnioski. Kiedy mamy mało czasu na zrobienie własnych notatek, chociażby z polskiego czy też innych przedmiotów humanistycznych, dobrze jest zaopatrzyć się właśnie w repetytorium od znanego wydawcy, który opracowuje je w oparciu o zagadnienia maturalne z poprzednich lat oraz zgodnie z aktualnymi wymaganiami programów nauczania.

Myśląc o części typowo ścisłej ważne jest ćwiczenie w praktyce, dlatego zamiast książek z teorią, polecamy zestaw zadań do rozwiązywania zarówno z matematyki, jak i fizyki czy chemii. Co więcej, warto zwrócić uwagę także na stopień zaawansowania kupionych materiałów, by dopasować je do własnego poziomu wiedzy oraz zdawanego egzaminu.

Natomiast w kwestii języków proponujemy przede wszystkim korepetycje, a w szczególności szkołę angielskiego w Gdańsku. Skorzystanie z pomocy i doświadczenia innych możemy nauczyć się o wiele lepiej i więcej zwłaszcza jeśli chodzi o część gramatyczną, która wymaga większego skupienia i dyscypliny. Zawsze warto powtórzyć cały materiał, a osoba prowadząca zajęcia może wyłapać i zwrócić uwagę na elementy, w których widać pewnego rodzaju braki. Niezależnie czy chodzi o język angielski, niemiecki, francuski czy jakikolwiek inny ważna jest systematyczność i styczność z nimi w praktyce przykładowo poprzez słuchanie muzyki, oglądanie filmów z napisami czy czytanie książek w danym języku.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments