Jak długo jest ważne OC samochodu?

Materiał zewnętrzny

Wybierając się w podróż samochodem, chcemy mieć pewność, że zarówno my, jak i pasażerowie są całkowicie bezpieczni. Niestety wypadek może zdarzyć się każdemu. Niezależnie od tego, czy posiadasz wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu, czy wybierasz się z rodziną na wakacje nad morze, czy po prostu tak jak każdego dnia jesteś w drodze do pracy, moment nieuwagi może Cię bardzo drogo kosztować. Właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie ważnej polisy OC. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak długo ważne jest OC samochodu oraz czym może grozić jego brak.

Czym jest OC samochodu?

OC samochodu to termin, z którym spotkał się każdy kierowca. To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej samochodu, które przede wszystkim obejmuje rekompensatę wyrządzonych szkód materialnych, jak i osobowych. Co równie ważne, jego posiadanie jest obowiązkowe, a brak może grozić karą w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, która nakładana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Innymi słowy, posiadając ubezpieczenie OC samochodu, możesz mieć pewność, że w momencie kolizji, której Ty jesteś sprawcą, to Twój ubezpieczyciel pokryje koszty wyrządzonych przez Ciebie szkód. Dzięki temu nie narażasz ani siebie, ani swojej rodziny na duże straty finansowe, gdyż koszty takiego odszkodowania mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Warto mieć na uwadze fakt, że ubezpieczenie OC obejmuje nie tylko kolizję na drodze, ale również szkodę powstałą przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta, załadunku i rozładunku oraz postoju czy w trakcie zatrzymania.

W wyborze odpowiedniej oferty pomocny może być kalkulator ubezpieczenia auta

OC samochodu – jak długo jest ważne?

W przypadku ubezpieczenia OC umowa w większości przypadków zawierana jest na okres 12 miesięcy. Należy pamiętać, że każdy zarejestrowany samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC, a jego zakup powinien być równoznaczny z rejestracją samochodu. Pamiętaj, że nawet nie korzystając z samochodu przez dłuższy czas, posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest bardzo istotne, gdyż tak naprawdę nigdy nie wiesz, kiedy polisa OC może okazać się przydatna.

Ponadto nawet jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia OC może skutkować karą finansową. Dodatkowo, jeśli teoretycznie w tym samym dniu spowodujemy wypadek, to na nas będzie ciążył obowiązek zwrócenia wszystkich kosztów odszkodowania. 

Sprawdzanie ważności swojego OC jest bardzo ważne także w przypadku zakupu używanego samochodu. W takiej sytuacji mamy dwie możliwości:

  • korzystać z ubezpieczenia OC do końca jego okresu;
  • złożyć wypowiedzenie umowy, a następnie wykupić nową polisę w wybranym przez nas towarzystwie ubezpieczeniowym. W tym celu warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.

Jeśli jednak podjęliśmy decyzję, aby nie wykupować nowej polisy OC i korzystać z polisy poprzedniego właściciela samochodu, musimy pamiętać o tym, aby pod koniec okresu jej ważności koniecznie wykupić nowe ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie OC – czym kierować się przy jego wyborze?

Wybierając ubezpieczenie OC, należy mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że ze względu na to, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest objęte ustawą ubezpieczeniową, jego podstawowe warunki, jak na przykład suma gwarancyjna wynosząca 600 tys. euro, będą takie same u każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Warto także podkreślić fakt, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie ustala ceny polisy OC po uwzględnieniu danych właściciela pojazdu (wiek, doświadczenie w jeździe – np. liczba spowodowanych kolizji lub ich brak), jego miejsce zamieszkania, a także parametry samochodu.

Dlatego też, wybierając nowego ubezpieczyciela swojego auta, warto zwrócić uwagę na proponowaną przez niego cenę oraz oferowane pakiety dodatkowe. Jeśli nie wiesz, jakie ubezpieczenie OC wybrać lub nie posiadasz w tej kwestii doświadczenia, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Ocenapolis. Korzystanie z takiego narzędzia przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić Ci czas, ponieważ w bardzo szybki i wygodny sposób będziesz mógł porównać oferty polis OC dostępne na rynku.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments