Jak dbać o czystość basenu i klimatyzacji?

Materiał zewnętrzny

Basen czy klimatyzacja to częsty ratunek w upalne dni. Jednak czy pamiętasz o tym, aby były one prawidłowo odkażane? Poznaj cenne właściwości ozonowania.

Lato to jedna z najbardziej lubianych pór roku. Jednak wysokie temperatury sprawiają, że  szukamy miejsca, aby choć na chwilę się ochłodzić. Zazwyczaj jeździmy nad morze, jezioro czy rzekę. Często także ochładzamy się na basenie czy uciekamy od upalnego dnia korzystając z klimatyzacji. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy ile wirusów i bakterii gromadzi się na przykład w takiej wodzie basenowej.

Zanieczyszczona woda basenowa i klimatyzacja groźne dla zdrowia

Woda basenowa najczęściej odkażana jest poprzez chlorowanie. Związek chloru, który dodawany jest do wody ma właściwości bakteriobójcze, ze względu na zawarty w nim dwutlenek chloru czy chlor gazowy. Mimo to, wiele osób narzeka na nieprzyjemny zapach chloru, który osadza się na skórze po kąpieli w basenie. Dlaczego tak się dzieje ? Otóż, związki chloru rozpuszczone w wodzie basenowej wchodzą w reakcje ze wszystkimi ludzkimi zanieczyszczeniami, na przykład z potem czy z bakteriami. Na skutek tego połączenia wytwarza się chloramina. I to właśnie ona odpowiada za nieprzyjemny zapach na skórze, a także drobne podrażnienia.

Nie tylko odkaża się ogólnodostępne pływanie. Dezynfekować powinno się także basen ogrodowy. Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę ? Przede wszystkim mętna woda, osad, niewłaściwy odczyn pH czy obecnie wirusy i bakterie to główne przyczyny zanieczyszczonej wody w basenie. Jeżeli regularnie korzystamy z basenu, warto dokonywać korekty parametrów, aby utrzymać prawidłowy odczyn pH.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie oczyszczanie klimatyzacji. Prawie każdy ma ją w samochodzie, w biurze, w mieszkaniach. Klimatyzacje zakładane są także w centrach handlowych, w których większość z nas lubi spędzać wolny czas. Klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa. Jednak ta nieoczyszczona już jest. Dlaczego ? Dochodzi do rozwoju pleśni i bakterii. To infekcje grzybiczne są właśnie bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dodatkowo suche powietrze z klimatyzacji podrażnia skórę i oczy, a także jest bardzo szkodliwe dla astmatyków i alergików.

Ozonatory w walce z bakteriami i wirusami

W opisanych sytuacjach zanieczyszczeń wody basenowej i klimatyzacji  na ratunek przychodzi ozonowanie. Ozonowanie jest bezpieczne, ekologiczne i nie powoduje żadnych podrażnień na skórze. Na czym dokładnie polega ozonowanie?

Skutecznie właściwości ozonu znane są nie od dzisiaj. Ozon jest aktywnym tlenem i sterylizatorem, a ze względu na gazowy stan skupienia wykazuje silne właściwości utleniające. Jest wykorzystywany przede wszystkim do odgrzybiania, odkażania, dezynfekowania pomieszczeń, a także różnych przedmiotów. Ozon niszczy szkodliwe wirusy i bakterie, usuwa nieprzyjemne zapachy stęchlizny, nikotyny czy pleśni. W porównaniu z chlorem to ozon wykazuje silniejsze właściwości odkażające. Proces ozonowania wykonywany jest za pomocą specjalnych generatorów ozonu (na przykład sprawdzonych z firmy Trioxygen. Jednak, aby był skuteczny, należy go prawidłowo przeprowadzić i przygotować przestrzeń, która będzie poddawana ozonowaniu. Dlatego warto wybrać dobrą firmę, w której specjaliści dokładnie powiedzą nam, co mamy zrobić.

Podsumowując, dzięki ozonatorom zadbamy o miejsca, w których przebywamy. Wyeliminujemy szkodliwe bakterie i alergeny, utrzymując odpowiedni poziom higieny oraz  czystość naszego otoczenia.  

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments