Jak będą wyglądać naklejki, legitymacje studenckie i indeksy od nowego semestru akademickiego

Materiał zewnętrzny

Naklejki, legitymacje studenckie i indeksy są nieodzownym elementem studiów. Każdy student z pewnością nie raz, przyglądał się posiadanym atrybutom identyfikujących go jednoznacznie z uczelnią i z grupą studentów. Mało kto wie, ale te elementy właśnie zmieniły nieznacznie swój wygląd i wzór. Wygląd autentycznych hologramów studenckich, legitymacji els i indeksów regulowany jest przez rozporządzenia wydawane przez resort nauki i szkolnictwa wyższego. Nadejście roku akademickiego 2019/2020 oznacza zmiany w ich wzorze obowiązującym wszystkie uczelnie wyższe w kraju. Jak teraz będą wyglądać naklejki i legitymacje studenckie? Czy papierowe Indeksy na uczelniach wreszcie też przejdą przemianę?

Naklejki w formie hologramu na legitymacje, zamiast stempli i pieczątek

Kiedyś każdy student posiadał, papierową legitymację studentką.  Jej przedłużenie ważności, wiązało się z pozyskaniem  na niej, kolejnego stempla, w swoim dziekanacie. Teraz jest wciąż podobnie, choć legitymacje są plastikowe a zamiast stempli są hologramowe naklejki do legitymacji. Elektroniczna legitymacja studencka, służy tez często jako, indeks, karta do uniwersyteckiej biblioteki, jako bilet okresowy na przejazdy komunikacją miejską, a także jako karta płatnicza. Te hologramy i legitymacje studenckie funkcjonują w tej formie z powodzeniem od kilku lat. Wdrożenie Elektronicznych legitymacji Studenckich ELS zostało wymuszone przez przepisy i rozporządzenia, zobowiązujące wszystkie Uniwersytety w Polsce do używania tego typu elektronicznych legitymacji.

Coraz więcej uniwersytetów wprowadza jednak nowość, w postaci e-legitymacji studenckich. Te nowe rozwiązanie, opiera się na aplikacji w telefonie i działa tak jak zwykła plastikowa legitymacja. Stosowanie E-legitymacji w telefonie, nie będzie się już wiązało z Wiznym jej podbijaniem poprzez naklejenie kolejnego hologramu na legitymację – bo w tym wypadku pracownik uczelni będzie przedłużał jej ważność poprzez system komputerowy. Mimo wprowadzonych nowych rozwiązań, studencie wciąż będą otrzymywać z dziekanatu dotychczasową legitymację z kolejnym hologramem Els co semestr. Obie legitymacji będą działać niezależnie od siebie , a sama aplikacja e-legitymacja będzie rozwiązaniem dodatkowym.

Warto więc pamięć o podbiciu swojej legitymacji studenckiej na kolejny semestr, bo warto zaznaczyć, że to właśnie tylko ona z aktualną naklejką Els, jest dokumentem która poświadcza możliwość korzystania ze zniżek. A posługiwanie się aktualną legitymacją studencką z ważnym hologramem els , otwiera drogę do wielu zniżek i rabatów.

legitymacja studencka i naklejki els

Numer seryjny na każdej naklejce na legitymację studencką  i elektroniczny indeks

Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących wzorów legitymacji i naklejek na legitymację studencką, zmieniły się wzór hologramu Els który obowiązywał do tej pory wszystkie uczelnie. Każdy wydany hologram studencki z dziekanatu będzie posiadać dodatkowo numer seryjny. Nowy wygląd hologramów na legitymację , zaczął obowiązywać od 2019 roku.

Czemu służyć mają zmiany wprowadzane w roku akademickim 2019/2020 przez resort nauki? Zdaniem rządzących jest to metoda walki z procederem sprzedaży naklejek kolekcjonerskich, czyli imitacji właściwych studenckich hologramów Els, wydawanych przez uczelnie z dziekanów. Choć takie hologramy kolekcjonerskie, nie uprawniają do skorzystania ze zniżek studenckich, często są stosowane przez absolwentów do podrabiania legitymacji studenckich aby mimo to korzystać ze zniżek.

Numer seryjny naklejki ELS , składać się będzie z ośmiu cyfr umieszczonych nad datą ważności lub pod nią. Trzy pierwsze cyfry numeru seryjnego kodują nazwę uczelni, która odpowiedzialna jest za wydanie hologramu. Odtąd bardzo łatwo będzie więc rozpoznać, czy dana naklejka i legitymacji Els pochodzi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a może z Politechniki Wrocławskiej. Wszystko dlatego, że szkoły wyższe w kraju posiadać będą własne numery identyfikacyjne. Pięć pozostałych cyfr gwarantuje, że w obrocie nie znajdują się hologramy ELS wyglądające identycznie. Są one bowiem oznaczeniem numeru porządkowego każdej naklejki Els opuszczającej dany dziekanat. Odtąd oszustom trudniej będzie wejść w posiadanie naklejki ELS posiadającej dodatkowe zabezpieczenia na swojej powierzchni.

Środowisko akademickie o nowych wzorach naklejek na legitymację studencką ELS

Nowe wzory naklejek na legitymacje zaczęły obowiązywać od zimowego semestru 2019 / 2020. Nie wszyscy studenci zauważyli zmiany w wyglądzie hologramów els na odwrocie swoich legitymacji studenckich. O zmianach wprowadzonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapytaliśmy samych studentów, którzy w październiku 2019 roku wrócili w mury uczelni.

– Szczerze mówiąc jestem zaskoczona zmianą i nie miałam o niej pojęcia – mówi Monika z Akademii Morskiej w Gdyni – Na naszej uczelni to pracownicy dziekanatu naklejają nam hologramy na legitymacje, a ja nigdy nie przyglądam się dokładnie temu, jak one wyglądają. Jeśli jednak ministerstwo ma we wprowadzonych zmianach jakiś cel, to dla mnie nie ma problemu!

– Słyszałem o podrabianiu legitymacji studenckich, ale nie wiem, czy kod seryjny powstrzyma oszustów – twierdzi Marcin, student Politechniki Gdańskiej – Sam nie mam zamiaru tego robić, więc nie przeszkadza mi, że wygląd naklejek ELS od tego roku akademickiego się zmienia.

Od października 2019 roku to właśnie nowy wzór naklejek ELS na legitymację studencka, uprawniać będzie studentów do korzystania z przysługujących im zniżek i ulg. Tako nowy wygląd hologramów na legitymację, będzie obowiązywać wszystkie uniwersytety i szkoły  wyższe w Polsce. Co się tyczy, elektronicznych indeksów oraz E-legitymacji w formie aplikacji na telefon, to wciąż, to każdorazowo uczelnie będą decydować o ich wprowadzeniu, a ich stosowanie nie będzie obligatoryjne.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments