Innowacyjne zastosowania grzybni w produkcji

Materiał zewnętrzny

Na myśl o grzybach przywołujemy wspomnienia leśnych smaków i suszących się sznurach podgrzybków lub maślaków. Królestwo grzybów nie ogranicza się jednak do dodatku potraw czy niechcianych przez nas form życia. Ich zdolności ciągle nas zadziwiają i dopiero uczymy się korzystać z ich właściwości.

Czego nie wiesz o grzybach?

Jesień to czas na grzyby – kojarzy się z nimi niezmiennie i choć większość osób wykorzystuje je do celów kulinarnych, to warto wiedzieć, że mają one o wiele szersze zastosowanie. Co jeszcze zrobić można z grzybni? Udowodniono, że sprawdzają się one w wielu innych dziedzinach, na przykład w produkcji materiałów budowalnych, elementów wyposażenia domu, tkanin, natomiast w przyszłości posłużyć mogą również do wytwarzania biopaliw. Zaskakujące? A mimo wszystko możliwe!

Grzyby nie tylko na talerzach

Obecnie na świecie prowadzonych jest szereg badań nad różnorodnym zastosowaniem grzybni, a wśród nich te prowadzone w Kalifornii Południowej. Z grzybów powstało już kilka lekkich konstrukcji budowlanych, takich jak meble czy płytki ścienne. To naturalny surowiec, który nie emituje szkodliwych substancji, jak dwutlenek węgla, jest biodegradowalny, oryginalny i dodatkowo stylowo się prezentuje. Z grzybów produkowane są też elementy wyposażenia domów, w tym lampy. Idealnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych zgodnie z myślą ekologii. Ponadto grzybnie wykorzystuje się w wytwarzaniu lekkich opakowań, które charakteryzuje wysoka trwałość oraz trudnopalność. To bez wątpienia surowiec, który powoli wspina się na szczyty popularności.

Grzybnia i jej zastosowania w medycynie

Te organizmy w kontekście medycznym z pozoru wzbudzają negatywne emocje i kojarzą się z czymś, czego zwykle staramy się pozbyć, na przykład z powierzchni paznokci, lecz coraz częściej używa się ich do leczenia różnego rodzaju dolegliwości. Przede wszystkim mają one wspomagać walkę ze stresem i wzmacniać odporność. Zanim preparaty wykorzystujące grzyby trafią do sklepów, muszą przejść liczne testy. Kto wie do czego jeszcze w przyszłości wykorzystywana będzie grzybnia?

Interesują Cię niestandardowe zastosowania grzybni w produkcji? Jeśli szukasz więcej ciekawostek o podobnej lub innej tematyce, zapraszamy na nasz portal z nowinkami internetowymi. Tu znaleźć możesz wiele fascynujących wpisów, porad i aktualnych trendów.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments