Jak dostać podwyżkę? Nie wystarczy jedna rozmowa z szefem! Mamy dla Was garść praktycznych porad, jak szybko dostać podwyżkę w pracy. Czy podwyżka zawsze musi wiązać się z awansem na wyższe stanowisko?
Podwyżki nie dostaje się w miesiąc. Niezbędne jest rozpoczęcie tego procesu znacznie wcześniej i nie mówimy tu tylko o “ciśnięciu wyniku” w pracy. Ważne będą także Wasze relacje z zespołem i bycie współpracownikiem, na którym naprawdę można polegać. Nie zaszkodzi też podpytać szefa o dalsze plany rozwoju firmy i częściej wychodzić z inicjatywą nowych rozwiązań i projektów!
Jak dostać podwyżkę w wysokości, która nas satysfakcjonuje? Według badań co trzeci Polak nigdy nie zapytał o awans! Tymczasem to pierwsza i najprostsza droga do otrzymania podwyżki. Nie jest to wcale takie proste - ankietowani wskazywali też na problem z brakiem możliwości awansu na wyższe stanowisko w pracy. Aż 61% badanych przyznało, że spotkało się z odmową awansu lub podwyżki w pracy, bez podania konkretnej przyczyny (źródło: interviewme).
Nie wygląda to dobrze - nie oznacza też jednak, że jesteście bez szans na otrzymanie podwyżki! Choć proszenie o nią może wydawać się trudne, a nawet upokarzające, warto zdecydować się na taką rozmowę z przełożonymi. Musicie jednak przygotować solidny zestaw dobrych argumentów, najlepiej popierając je konkretnymi osiągnięciami na swoim stanowisku. Zanim zaczniecie też przygotowania do rozmowy w sprawie podwyżki, warto, żebyście dobrze rozważyli, czy w przypadku braku możliwości jej otrzymania jesteście gotowi na zmianę pracy. Nigdy nie zaszkodzi regularnie przeglądać ogłoszenia!
Najpierw sprawdźcie, czy zarabiacie na swoim stanowisku tyle, ile powinniście - w tym celu pomocne może być skorzystanie z kalkulatora wynagrodzeń 2020. Kiedy już ustalicie, jakie są popularne widełki wysokości wynagrodzenia w Waszym zawodzie, możecie zacząć planować, jak dostać podwyżkę i o jaką dokładnie kwotę chcecie poprosić.
Tu przyda się porządna porcja rozsądku i dobre wyczucie momentu. Jeśli w Waszej firmie nie najlepiej się aktualnie dzieje i ponosicie straty finansowe, wizja podwyżki znacząco się oddala… To właśnie wtedy najważniejsze jest, abyście o swojej podwyżce umieli myśleć w długoterminowej perspektywie i zaczęli stopniowo pracować nad poprawą sytuacji swojego działu. Reszta to już sztuka negocjacji! Przed prośbą o rozmowę z szefem upewnijcie się, że macie gotową listę argumentów, którymi przekonacie go o tym, że warto dać Wam podwyżkę w pracy. Pamiętajcie o stosownym podkreśleniu swojego zaangażowania i stażu w firmie - im dłuższy, tym większe szanse na wzrost wynagrodzenia.
Starajcie się również unikać podawania kwoty podwyżki jako pierwsi. To powinno być zadanie przełożonych. Możecie w tym celu udzielić wymijającej odpowiedzi typu “na pewno znajdziemy jakąś kwotę, która zadowoli obie strony”. W ten sposób unikniecie zaniżenia lub zawyżenia kwoty, jaką możecie realnie otrzymać.
Choć jak wspominaliśmy, proszenie o awans jest często kluczowe, aby otrzymać podwyżkę w pracy, nie jest to jedyna droga do zwiększenia Waszych zarobków. Szczególnie, że coraz częściej awans wcale nie musi być równoznaczny ze wzrostem wynagrodzenia! Aż 41% badanych przyznało, że przynajmniej rozważyłoby propozycję awansu bez podwyżki. Takie rozwiązanie oferuje wiele firm, w miejsce podwyżki proponując możliwość dalszego rozwoju zawodowego i nabranie cennego doświadczenia. Co jednak w sytuacji, kiedy to nie objęcie nowego stanowiska, a właśnie podwyżka, jest Waszym głównym celem?
Jak dostać podwyżkę bez awansu? Najprostszą drogą do tego celu będziecie większa koncentracja na wynikach Waszej pracy. Zasada jest prosta - możecie zarobić więcej o tyle, o ile więcej dochodu dla Waszej firmy generujecie. Dlatego do rozmów o podwyżkę nie ma co siadać po kilku tygodniach dobrej passy. Najpierw udowodnijcie, że potraficie wychodzić z inicjatywą nowych rozwiązań w zespole. Mogą to być np. sposoby uproszczenia procedur tak, aby firma zaoszczędziła na dodatkowych godzinach pracy, lub nowe pomysły, jak zwiększyć sprzedaż Waszych usług i produktów. Pozyskaliście nowego klienta dla firmy, lub udało się Wam doprowadzić do wygranej ważnego przetargu? Gratulujemy, Wasza podwyżka właśnie stała się o wiele bardziej realna!
Właścicielem sklepu i marki TwojeCentrum.pl jest firma PREZO Michał Loba / Based on osCommerce and OS-Template
Copyright 2003-2018 TwojeCentrum.pl