Dla biegaczy amatorów zdecydowanie najtrudniejsze są początki. Gdy bowiem w końcu podejmą decyzję o rozpoczęciu treningu, od razu stają przed kolejnym dylematem. Tym razem związanym z doborem właściwych butów. Jeśli i Ty masz taki problem, skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Już na wstępie warto podkreślić jedno – nie ma czegoś takiego, jak idealne buty biegowe. Niezależnie od tego, czy mowa jest o produktach dla początkujących czy weteranów. I choć w sieci aż roi się od reklam „doskonałych, nowoczesnych, uniwersalnych butów do biegania”, musisz pamiętać o tym, że wiele zależy od Ciebie.
Zawsze należy szukać tak zwanego złotego środka, czyli butów, które okażą się najlepiej dostosowane do Twoich parametrów i potrzeb. Jest to ważne zwłaszcza na początku, kiedy to nawet najdrobniejsza niedogodność może skutecznie zniechęcić do dalszego biegania. Z tego też względu warto celować w produkty markowe.
Oczywiście nie chodzi o to, abyś już na wstępie wydał setki złotych. Modele sprawdzonych firm gwarantują jednak użycie materiałów wysokiej jakości, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo biegania. Istotna jest bowiem odpowiednia ochrona mięśni i stawów. Obuwie markowe dla początkujących wcale nie musi być tak drogie, jak się wydaje. Dobrym na to przykładem są chociażby buty adidas męskie oraz damskie.
Skoro wiemy już, że liczy się przede wszystkim dopasowanie, przechodzimy dalej. A konkretniej do przedstawienia najważniejszych parametrów, od których powinien zależeć wybór obuwia dla biegaczy. Niezależnie od tego, czy celujecie w buty adidas męskie czy też modele innych firm.
Asfalt wymusza na biegaczu korzystanie z butów o wysokim poziomie amortyzacji, a więc zawierających sporą ilość pianki. W przypadku biegania po miękkim terenie, może być jej mniej. Warto do tego dodać również lekki bieżnik.
Buty adidas męskie i damskie, a także pozostałe modele markowe, przygotowywane są często w zależności od kształtu stóp biegaczy. Jeśli podbicie jest prawidłowe (neutralne), ciężar rozprowadza się w sposób równomierny – od pięty do palców. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku supinacji oraz pronacji.
Pierwsze pojęcie wskazuje na nadmierne odchylenie stawu skokowego na zewnątrz w odniesieniu do piszczela (podbicie stopy jest wysokie). Supinatorzy powinni więc dobierać buty ze sporą amortyzacją i specjalną, stabilizującą cholewką, która zabezpiecza przed skręceniem stawu skokowego.
Pronacja objawia się natomiast zbyt dużym wychyleniem wewnętrznym stawu skokowego w odniesieniu do piszczela (podbicie jest niskie). Żeby uniknąć bólu kolan, bioder i więzadeł pobocznych, warto zakładać buty z dodatkowym wsparciem (z mostkiem lub twardą pianką).
Choć może się wydawać, że wybór butów dla początkujących biegaczy jest trudny, w rzeczywistości wystarczy po prostu zastanowić się nad swoimi parametrami oraz specyfiką planowanego treningu.
Właścicielem sklepu i marki TwojeCentrum.pl jest firma PREZO Michał Loba / Based on osCommerce and OS-Template
Copyright 2003-2018 TwojeCentrum.pl