Kategorie - Dom i ogród

Jak urządzić małą kuchnię?

Martwimy się, że powierzchnia naszej kuchni nie jest dość wystarczająca, by stworzyć z niej praktyczne, funkcjonalne, a zarazem przytulne i nowoczesne pomieszczenie. W obliczu obecnej oferty rynkowej, tego typu rozterki mogą z powodzeniem odejść w zapomnienie. Każdą kuchnię można zaprojektować i urządzić w sposób taki, by z powodzeniem zasługiwała na określenie "serca mieszkania".

Rozplanowanie małej kuchni

Projektując każdą kuchnię, przede wszystkim tą o małej powierzchni, powinniśmy przestrzegać pewnych zasad. W małej kuchni planujemy jeden lub dwa sąsiadujące ze sobą ciągi mebli (tradycyjna zabudowa w kształcie litery L). Ponadto, koniecznie musimy zwrócić uwagę na podstawowe wytyczne:

  • kuchenka gazowa nie może znajdować się zbyt blisko okna (ryzyko zdmuchnięcia płomienia, podpalenia zasłonek),
  • zlewozmywak nie może być instalowany bezpośrednio przy kuchence gazowej (ryzyko zalania kuchenki),
  • kuchenka i zlewozmywak nie powinny stykać się bokiem bezpośrednio ze ścianą, aby zapobiec nagrzewaniu się ściany i pryskaniu na nią tłuszczu i wody,
  • zlewozmywak powinien być zamontowany jak najbliżej okna (staramy się uzyskać jak najlepszy dostęp światła).

Bardzo istotny jest w każdej kuchni rozkład względem siebie trzech najważniejszych punktów, a więc lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Dobrze, gdyby udało się zaplanować blaty w taki sposób, aby punkty te nie stykały się bezpośrednio ze sobą. To znaczy lodówka nie powinna być ustawiana bezpośrednio przy zlewozmywaku, ani przy kuchence, a odstęp między kuchenką, a zlewozmywakiem powinien być bezwzględnie zachowany.

Kuchnia na wymiar?

Kuchnie na wymiar jak wiadomo są najbardziej praktyczne. Jeśli jednak mówimy o małej przestrzeni, zapoznając się z szeroką ofertą gotowych szafek kuchennych, z pewnością możemy samodzielnie stworzyć naszą perfekcyjną kuchnię. Musimy przede wszystkim pamiętać o odciążeniu naszego kręgosłupa i zamontowaniu szafek oraz blatu na odpowiedniej, praktycznej wysokości.

Warto przyjrzeć się różnym rozwiązaniom, dzięki którym w małej kuchni zmieścimy dużo potrzebnych przedmiotów. Należy zwrócić uwagę na potrzebne szuflady, obrotowe szafki narożnikowe na garnki, wysuwane kosze na śmieci oraz komfortowe systemy samo-zamykające dla szafek. Gdy kuchnia jest niewielka, warto pomyśleć o składanym stole mocowanym do ściany oraz o składanych krzesłach lub taboretach. Zyskamy tym samym kącik jadalny dla rodziny, który w okamgnieniu zamienia się na wolną przestrzeń.

Co w trawie piszczy - internetowe inspiracje

Gdy już mamy opracowany idealny projekt naszej małej kuchni, teraz czas na najprzyjemniejszy etap. Przeglądając strony internetowe, możemy zapoznać się z najnowszymi trendami jeśli chodzi o stylistykę kuchni. Do wyboru mamy dwa charakterystyczne i skrajne trendy.

A mianowicie nasza kuchnia może być utrzymana w stylu tradycyjnym lub też nowoczesnym. Oczywiście mamy tutaj spore pole do popisu i możemy na różne sposoby próbować łączyć oba trendy i stworzyć jedyną w swoim rodzaju, naszą unikalną kuchnię, w której czuć się będziemy wyjątkowo komfortowo. Do wyboru mamy wiele materiałów, a nasza fantazja w tym zakresie ograniczona jest jedynie naszym budżetem. Na pewno internet jest świetnym miejscem na szukanie ciekawych aranżacji i inspiracji.

Szczególnie godny polecenia jest portal www.meblator.pl, gdzie znaleźć można sporo interesujących zdjęć różnych realizacji, a także zapoznać się z praktycznymi poradami i pomocnymi wskazówkami. Dzięki temu, na pewno będziemy w stanie stworzyć małą kuchnię z naszych marzeń, która będzie służyć nam przez wiele lat i z którą wiązać się będą jedne z najpiękniejszych wspomnień.    Data: 2019-11-27
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty