Kategorie - Porady

Dzban - młodzieżowe słowo roku. Sprawdź konkursową listę 2019

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku z każdą kolejną edycją zyskuje na popularności. Choć sami zainteresowani podchodzą do niego nieco ironicznie, nie brakuje chętnych do głosowania i weryfikowania konkursowej listy słów. Nie możemy też zapominać o dorosłych, dla których slang młodzieżowy to często całkowicie obcy język. Coraz więcej rodziców chce być jednak na czasie, aby „jarzyć”, „czaić” i „łapać” o czym mówią ich dzieci. Przyjrzyjmy się więc słowom, jakie mogą się znaleźć wśród tegorocznych nominacji na młodzieżowe słowo roku.

Kolejne edycje plebiscytu na młodzieżowe słowo roku wywołują niemałe emocje zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Ci pierwsi bywają zażenowani „przypałowym” rankingiem i rodzicami, którzy często nadużywają nowo poznanych słów. Dorośli często bardzo niezdarnie posługują się młodzieżowym slangiem, który dla wielu dzieciaków jest już „passé”. Wystarczy wspomnieć ubiegłoroczny „dzban”. Młodzieżowe słowo roku 2018 bardzo szybko zdobyło popularność i trafiło do codziennej mowy dorosłych Polaków. Co ciekawe, jego znaczenie doczekało się naprawdę wielu interpretacji - od pieszczotliwego zwrotu kierowanego do przyjaciół, po określenie każdej osoby, która zrobi coś niezgodnego z naszym punktem widzenia.

CZYTAJ TAKŻE: YOLO, BTW, IMHO – co oznacza internetowy slang?

Młodzieżowe słowo dzban

Dzban bardzo często bywa pusty. Właśnie stąd wywodzi się etymologia potocznego określenia, którym młodzież zaczęła nazywać osoby robiące coś głupiego. Internauci zaczęli stosować ten zwrot w okolicach 2009 roku. Nieco później, trafił on do słownika miejski.pl. Po 9 latach słowo dzban wygrało plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2018. Jurorzy zwrócili uwagę na to, że wyraz zyskał popularność dzięki twórcom internetowym i raperom. Z kolei prof. Marek Łaziński, w komentarzu do plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2019 napisał:

Dlaczego „dzban” jest taki atrakcyjny? Bo ma ładne brzmienie, z rzadką w polszczyźnie grupą spółgłosek na początku. Dodałbym jeszcze, że ze słowem kluczem internetu, czyli „banem” w środku. A co więcej – pozwala omijać wszelkiego typu bany i ograniczenia na różnych forach, bo nie jest słowem uznawanym za wulgarne. A przede wszystkim jest to słowo, które łatwo przybiera w sieci postać wizualną.

Młodzieżowe słowo roku 2019

W ubiegłym roku dzban wygrał z takimi słowami jak: masny, prestiżowy, zwyklak, normik oraz mamadżer. Tegoroczny plebiscyt nadal trwa i wciąż można zgłaszać do niego zwroty, które Waszym zdaniem królowały w młodzieżowym i internetowym slangu. Aby wziąć udział w zabawie należy wejść na stronę SJP.PWN.PL i wypełnić odpowiedni formularz.

Wśród młodzieżowych słów, które już teraz można znaleźć na stronie organizatora pojawiają się między innymi takie perełki jak: „amba", „akap”, „atencjusz”, „beka", "kisnąć", "nieogar", "pewex”, „podbaza”, "prank”, „wiksa" lub „zaoranie”. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy znacie ich znaczenie.    Data: 2019-11-22
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty