Kategorie - Zdrowie

Jak widzi astygmatyk?

Choroby oczu to coraz poważniejszy problem, który dotyka osoby w każdym wieku.

Wpływ na to mają zarówno geny, jak i brak higieny pracy (np. wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem komputera). Wśród częstych wad wzroku, które utrudniają nam widzenie wymienić należy astygmatyzm. Tymczasem wielu ludzi nie wie czym jest ta wada wzroku oraz w jaki sposób się objawia. Spróbujmy więc to wyjaśnić.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, która polega na zniekształceniu, rozmyciu widzenia. Wynika ono z nieprawidłowego załamywania się równoległych promieni świetlnych w dwóch różnych płaszczyznach układu optycznego oka. Choroba ta może dotykać rogówki, siatkówki lub też mieć postać mieszaną. Niezależnie od rodzaju schorzenia objawia się ono problemami z ostrością widzenia. Obecnie tę wadę wzroku koryguje się za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Istnieje również możliwość operacyjnego leczenia astygmatyzmu za pomocą wiązek laserowych. Astygmatyzm bardzo często występuje w towarzystwie innych wad np. krótkowzroczności.

W jaki sposób widzą osoby z tą wadą wzroku?

Osoby cierpiące na astygmatyzm mają problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów. Często zdarza się tak, że linie proste, na które patrzą wydają się być pofalowane. Obraz jest rozmazany i nieostry, często opisywany jako widziany przez mgłę. Co więcej, ta wada wzroku sprawia, że nie jesteśmy w stanie jednocześnie skupić się na poziomych i pionowych liniach - jedne z nich zawsze będą wydawały się rozmazane lub zakrzywione. Warto równie wspomnieć, że astygmatyzm zaburza również widzenie przestrzenne. Osoby, które na niego cierpią często mają poważne problemy z ocenianiem odległości (zarówno znacznych, jak i stosunkowo niewielkich)

Inne objawy astygmatyzmu

Poza problemami z widzeniem astygmatyzm może wywoływać również szereg innych dokuczliwych objawów, które często nie są kojarzone z wadą wzroku. Wśród nich wymienić możemy między innymi ból głowy, tarcie i częste zmęczenie oczu, zawroty głowy, problemy z koncentracją a nawet częste zapalenia spojówek. W przypadku najmłodszych często objawem są trudności z nauką i niechęć do uczenia się.

Podsumowując, astygmatyzm może być uciążliwą wadą wzroku, która znacząco obniży nasz komfort i samopoczucie. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach jest to problem, który możemy szybko, skutecznie i bezpiecznie korygować. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat astygmatyzmu odwiedź stronę https://mojepierwszesoczewki.pl/co-to-jest-astygmatyzm-objawy-i-leczenie/. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji.    Data: 2019-10-30
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty