Kategorie - Dom i ogród

Jak właściwie wybrać i eksploatować bezpiecznik automatyczny? Wymiana bezpieczników na automatyczne

Bezpieczniki automatyczne to rodzaj bezpieczników, które w przeciwieństwie do klasycznych bezpieczników topikowych po przerwaniu obwodu w instalacji mogą być wykorzystane powtórnie. Tego rodzaju bezpieczniki nie przepalają się, a tylko – za sprawą właściwości elementów, z których są zbudowane – „wyłączają”, dzięki czemu w razie przerwania obwodu można zasilanie w łatwy sposób przywrócić powtórnie i nie wymaga to wymiany żadnych elementów.

Wymiana starych korków na nowoczesne bezpieczniki automatyczne

W wielu mieszkaniach, zwłaszcza w starym budownictwie, jak na przykład w kamienicach można dość często mieć do czynienia z sytuacją, w której stara skrzynka z bezpiecznikami topikowymi jeszcze funkcjonuje, a trzeba wymienić je na bezpieczniki nowego rodzaju. Dlaczego właściwie wymienia się bezpieczniki topikowe? W tego rodzaju bezpiecznikach przerwanie obwodu elektrycznego w przypadku kiedy natężenie prądu przekroczy wartość dla bezpiecznika następuje przez stopienie i zerwanie znajdującego się wewnątrz drucika wykonanego z odpowiedniego materiału. Z tego powodu bezpiecznik taki nie nadaje się już po raz drugi do użycia – jest przepalony i należy wymienić go na nowy. Względy ekonomiczne dyktują więc konieczność wymiany bezpieczników starego typu na nowsze.

Jakie bezpieczniki dobrać?

Każdy bezpiecznik automatyczny ma przypisaną do siebie pewną nominalną wartość w amperach (A), która odpowiada natężeniu prądu powyżej którego następuje uruchomienie bezpiecznika – przerwanie obwodu. Najbardziej popularny bezpiecznik tego typu, stosowany powszechnie w mieszkaniach ma wartość 16A. Jeżeli natomiast planuje się zwiększenie poboru prądu w mieszkaniu, należy zastosować bezpieczniki o większej wartości. Trzeba jednak pamiętać, że wartość bezpiecznika nie może przekroczyć wartości bezpiecznika głównego.

Czy bezpieczniki się psują?

Bezpieczniki automatyczne są bardzo odporne na różnego rodzaju awarie i takie sytuacja zdarzają się wyjątkowo rzadko. Bezpieczniki tego rodzaju są zaprojektowane w ten sposób, że powinny przejść bez awarii wiele cykli włączenia i przerwania obwodu. Uszkodzenie bezpiecznika może mieć jednak miejsce, kiedy skoki natężenia prądu zdarzają się bardzo często.    Data: 2019-06-14
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty