Kategorie - Zdrowie

Dlaczego nie warto rezygnować z protezy powietrza po zaleceniach lekarza?

Dlaczego możesz potrzebować urządzenia takiego jak proteza powietrzna? Jeśli zdiagnozowano u Ciebie obturacyjny bezdech senny istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz chce, abyś nosił aparat tego rodzaju.

Każdy, kto go posiada, wie, że jego użytkowanie może być nieco trudne – szczególnie na początku. Niektóre z nich są nieporęczne i nie są najbardziej atrakcyjnym sprzętem zajmującym miejsce w sypialni. Niektórym przez to zbyt łatwo przychodzi zignorować funkcję tej maszyny i nie noszenie jej w ogóle. To błąd, bowiem noszenie protezy powietrza, gdy masz bezdech senny, nie tylko zapewnia Ci sen lepszej jakości - ale może uratować ci życie!

W jaki sposób proteza powietrza może to zrobić?


Kiedy cierpisz na obturacyjny bezdech senny, przeszkody w drogach oddechowych powodują okresy bezdechu, co oznacza, że pojawiają się długie przerwy w oddychaniu, czasami trwające przez wiele sekund i mając miejsce wielokrotnie przez całą noc. Urządzenie CPAP, inaczej znane jako proteza powietrzna jest najpopularniejszym typem leczeniem tego schorzenia i znajdziesz ją na przykład tutaj mfzaar.pl. Korzystanie z niego zapewnia ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Pacjent może nosić protezę z maską, która pokrywa sam noc, bądź nos i usta.

Dlaczego warto korzystać z tego rozwiązania?

Jeśli cierpisz na obturacyjny bezdech senny, i masz nosić aparat CPAP, być może w tym momencie zarzekasz się, że będziesz to robił - ale istnieje duża szansa, że będzie inaczej, co w efekcie doprowadzi do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Kiedy miewasz okresy bezdechu, poziom tlenu we krwi zmniejsza się, przez co serce ciężko pracuje, aby przepompować tlen przez ciało. Powoduje to, że tętno i ciśnienie krwi zwiększają się, a serce pracuje ciężej. Pojawia się też ryzyko nieleczonego bezdechu sennego i jesteś narażony na jeszcze poważniejsze choroby.

Bez leczenia bezdech senny może prowadzić do zastoinowej niewydolności serca. Ta występuje, gdy serce nie wypompowuje wystarczającej ilości natlenionej krwi do ciała. Płyn następnie utrudnia oddychanie, bowiem gromadzi się w innym miejscu ciała – są to np.: 

  • kostki
  • nogi
  • płuca

To może prowadzić do arytmii serca, w tym migotania przedsionków. Migotanie przedsionków jest nieregularnym i wielokrotnie szybszym biciem serca. Okresy bezdechu powiązane z nieregularnym biciem serca mogą nawet prowadzić do nagłej śmierci. Może również prowadzić do choroby wieńcowej, co także może prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Jeśli wiesz lekarz zalecił Ci nosić protezę powietrza – bądź mądry i nie zignoruj tego zalecenia.    Data: 2019-06-06
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty