Kategorie - Dom i ogród

Okapniki i kapinosy niezbędne w budowie domu

Budowa domu to skomplikowane, czasochłonne i trudne wyzwanie. Jednak niejednokrotnie dla wielu osób jest to jeden z najważniejszych celów w życiu. Chcemy, aby było to nasze wymarzone lokum, w którym będziemy mieszkać z całą rodziną, gdzie spotkamy się z przyjaciółmi lub po prostu miło i przyjemnie spędzimy czas. Czy stawiając budynek będziemy pamiętali o wszystkich szczegółach takiego przedsięwzięcia? Czy wiemy, jak ważne są na przykład okapniki lub kapinosy? W poniższym artykule wyjaśniamy, czym one są i jak ważna jest ich rola.

  1. Kapinosy – dlaczego nie można o nich zapominać?
  2. Okapniki – jakie jest ich zastosowanie?

Kapinosy – dlaczego nie można o nich zapominać?

Przy budowie domu zwracamy uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność: na to, aby pokoje były odpowiednio rozlokowane, na parterze był koniecznie gabinet oraz po jednej łazience i toalecie na każdym piętrze. Zależy nam także na stylowej elewacji naszego budynku, ale niejednokrotnie zdarza się, że zapominamy o szczegółach, w tym przede wszystkim drobnych pracach wykończeniowych i zabezpieczeniach, takich jak kapinosy. Są one częścią tak zwanych daszków montowanych m.in. nad słupkami ogrodzeniowymi, które zabezpieczają kolumny ogrodzenia przed nadmiarem wody. Często na takich ogrodzeniowych daszkach są i tak odpowiednie spady, ułatwiające odprowadzanie wody, jednak równie ważne jest to, aby nie gromadziła się ona pod naszą osłoną. Nacięcia tego typu są o tyle potrzebne, że zapobiegają wnikaniu wody w strukturę materiału i ułatwiają jej odprowadzanie. Często kapinosy są wykonywane w daszkach już na etapie produkcji, jednak możemy spotkać się również z takimi, w których sami będziemy musieli naciąć odpowiednie rowki.

Okapniki – jakie jest ich zastosowanie?

Kolejnym elementem stanowiącym zarówno ochronę naszego budynku, jak i element ozdobny, są okapniki. Jest to istotny element w konstrukcji okna, którego głównym zadaniem jest zapobieganie ściekaniu wody po ścianie. Podstawowe zadanie okapników polega na odprowadzaniu wody poza konstrukcję okna oraz poza samą elewację. Zapobiega to wnikaniu wody w strukturę okna oraz zabezpiecza ściany przed ich zniszczeniem, często powstającym w wyniku ściekania wody. Co ważne, okapniki mogą być używane zarówno przy oknach drewnianych, jak również plastikowych. Nie musimy się również obawiać tego, że będą szpeciły nasz dom. Obecnie wiele firm łączy funkcję estetyczną tych elementów z ochronną. Okapniki spełniają wszelkie wymagania związane z eleganckim wyglądem, bowiem swym wyglądem i kształtem mogą wpisać się w stylistykę otoczenia, a jednocześnie doskonale zabezpieczą całą konstrukcję.    Data: 2019-04-11
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty