Kategorie - Finanse - Praca

Kiedy obliczanie wynagrodzenia warto powierzyć zewnętrznej firmie?

Istnieje wiele powodów, dla których przedsiębiorcy powinni powierzyć obliczanie wynagrodzenia zewnętrznym podmiotom. Przede wszystkim jest to bardzo opłacalne.

Samodzielne prowadzenie przez przedsiębiorcę spraw kadrowych i płacowych nie jest już rekomendowane. Generuje niepotrzebne koszty i wiąże się z ryzykiem, że czynności rozrachunkowe nie zostaną zrealizowane prawidłowo.

Dlaczego obliczanie wynagrodzenia warto powierzyć podmiotom zewnętrznym?

Obserwuje się, że wciąż wielu przedsiębiorców woli zatrudniać księgowych na etat i prowadzić proces obliczania wynagrodzeń wewnętrznie w firmach. Twierdzą, że mają wówczas pewność, że wszystkie rozliczenia są realizowane prawidłowo, a poufne i kadrowe dokumenty nie trafiają poza firmę. Jednak takie podejście jest mocno archaiczne. Utrzymanie własnego działu kadr i płac jest niestety bardzo kosztowne. Przedsiębiorca musi wypłacać jego pracownikom wynagrodzenia, organizować ich stanowiska pracy, ponosić koszty zakupu wszelkich narzędzi, a więc na przykład bardzo drogich programów. Co więcej, zatrudnienie księgowych wymusza kierowanie ich na dodatkowe i często płatne szkolenia. Niestety zarówno przepisy prawa pracy, jak i ustawy o rachunkowości wciąż są modyfikowane, a więc takie szkolenia są kosztowne. Natomiast jeśli przedsiębiorcy odmawiają finansowania szkoleń, istnieje wysokie ryzyko, że w swojej pracy księgowi będą działać według starych schematów, a więc popełniać błędy. To najlepiej pokazuje, że przedsiębiorcy powinni odchodzić od prowadzenia własnych działów kadr i płac i zacząć powierzać obliczanie wynagrodzenia firmom zewnętrznym. Mogą się na to zdecydować, kiedy zauważą, że:

  • ponoszą bardzo wysokie koszty związane z utrzymaniem własnego działu kadr i płac,
  • coraz więcej wydają na szkolenie swoich księgowych w związku ze zmieniającymi się przepisami prawa,
  • często uzyskują negatywne wyniki kontroli ze strony inspekcji pracy lub urzędu skarbowego właśnie w dziedzinie obliczania wynagrodzeń pracowniczych.

Czym się kierować, wybierając firmę zewnętrzną do współpracy przy rozliczaniu pracowników?

Zrozumiałe jest to, że przedsiębiorca powinien szukać firmy, która oczekuje niskiego wynagrodzenia za swoje działania, a zatem nalicza najmniej za obsługę w aspekcie kadr i płac jednego pracownika w trybie miesięcznym. Należy również szukać firm doświadczonych, zatrudniających księgowych i najlepiej prawników prawa pracy o szerokich kompetencjach. Zasadne jest także wybieranie do współpracy firmy, która przewiduje specjalne rabaty dla stałych klientów zlecających np. rozliczanie pracowników na kilka lat z góry.

Zobacz również:

OCENA PRACOWNICZA – W JAKIM CELU NALEŻY JĄ PRZEPROWADZAĆ W FIRMIE?    Data: 2019-03-30
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty