Kategorie - Dom i ogród

Jak nawadniać ogród?

Posiadasz piękny ogród, który w czasie letnich upałów nieco traci na swojej atrakcyjności wizualnej? To nic dziwnego, w końcu rośliny nie potrafią żyć bez odpowiedniej ilości nawodnienia. Dlatego też, podczas suszy, niezbędne jest dodatkowe podlewania takiego obszaru. Sprawdź w jaki sposób należy to robić oraz z jakich metod można wtedy skorzystać. Niech właściwe podlewanie ogrodu nie ma przed Tobą tajemnic!

W jaki sposób nawadniać ogród?

Podlewanie ogrodu można dokonywać na wiele sposobów. Rozróżnienia tych metod dokonuje się chociażby na podstawie czasu, jakie należy przeznaczyć na tę czynność, kosztów danego rozwiązania, czy też stopnia jego zautomatyzowania. Z jednej strony można bowiem podlewać samodzielnie – wodą umieszczoną w konewkach lub bezpośrednio, przy pomocy węża połączonego ze źródłem wody. Ta metoda sprawdzi się jednak przede wszystkim na małych przestrzeniach. Jednocześnie wymaga ona poświęcenia trochę czasu i pracy. Często wiąże się także z nadmiernym marnowaniem wody, wyjątkiem jest sytuacja, gdy korzysta się z tak zwanej deszczówki. Wtedy tego rodzaju działania są jeszcze opłacalne. Natomiast, gdy dysponujesz ograniczoną ilością wolnego czasu, możesz postawić na zamontowanie w ogrodzie specjalnego systemu, którego głównym zadaniem jest nawadnianie Twojego ogrodu. Dzięki instalacji takiego nowoczesnego rozwiązania możesz być pewien, że rośliny i trawnik rosnące na podwórku nigdy nie będą źle wyglądały. Odpowiednie rozplanowanie poszczególnych elementów tego systemu na całej powierzchni ogrodu to sposób na równomierne podlewanie, adekwatne do potrzeb typowych dla określonej przestrzeni. Taki system nawadniający dobrze jest zamontować jeszcze na etapie projektowania ogrodu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zainstalować go również w późniejszym czasie. Wtedy jednak lepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, która świadczy tego typu usługi. Dzięki temu zniszczenia w ogrodzie będą jak najmniejsze.

Jakie są podstawowe zasady nawadniania ogrodu?

Bez względu na to, jaką metodę nawadniania ogrodu ostatecznie wybierzesz, musisz pamiętać o podstawowych zasadach związanych z podlewaniem. Przede wszystkim ważne jest prześledzenie, jakie rodzaje roślin znajdują się w ogrodzie. Bowiem to do ich indywidualnych potrzeb trzeba dopasować częstotliwość oraz intensywność podlewania. Konieczna jest świadomość, że deficyt wody wysusza rośliny, jednak jej nadmiar również może przyczynić się do ich zniszczenia i zgnicia. Wymagana jest więc kontrola zużywanej wody i zapobieganie tworzeniu się kałuż – wodzie trzeba dać czas na wsiąknięcie. Warto wiedzieć również, jakie pory dnia najlepiej nadają się na wykonywanie tego typu prac ogrodowych. Najlepiej jest podlewać w chwilach, w których słonko jeszcze mocno nie grzeje. Najlepsze będą więc wczesne godziny poranne lub wieczorne. Należy także wiedzieć, że konieczne jest podlewanie odpowiednich części roślin. Zaleca się, aby były to elementy znajdujące się jak najbliżej korzenia. Podlewanie roślin po kwiatach lub liściach może doprowadzić do ich szybkiego usychania, gnicia lub zmieniania barwy. Ważna jest także zasada, zgodnie z którą lepiej podlewać częściej, jednak o wiele mniejszymi ilościami wody. Podobna reguła dominuje w wielu dietach – lepiej jeść mniejsze porcje posiłków, jednak należy robić to częściej.

Kiedy Twój ogród potrzebuje dodatkowego nawodnienia?

To, czy Twój ogród lub podwórko wymaga dodatkowego podlewania, zależy od wielu czynników. Najlepiej, jeśli wszystkie je weźmie się pod uwagę. Przede wszystkim trzeba przeanalizować panujące w danym roku warunki atmosferyczne. Jeśli jest lato, słońce mocno świeci, a temperatury są wysokie, może to oznaczać, że podlewanie okaże się niezbędne. Szczególnie, jeśli panuje susza, a dni z opadami deszczu jest bardzo mało. Konieczność podlewania uwarunkowana jest także ułożeniem danej powierzchni względem słońca. Jeśli ogród jest przysłoniony i znajduje się nieco w cieniu, panuje tam większa wilgotność to podlewanie może nie być wymagane. Całkowicie odmienna sytuacja panuje, gdy działka jest mocno wyeksponowana i położona jest w pełnym słońcu. Wszystko zależy także od rodzaju gleby oraz typu roślin, jakie zostały posadzone lub zasiane na tym obszarze. Czynniki te podpowiadają, że decyzja o rozpoczęciu podlewania powinna zostać podjęta po dokładnym przeanalizowaniu stanu, w jakim znajduje się ogród, którym się opiekujemy.

Podsumowanie

Piękny i zadbany ogród to marzenie wszystkich osób posiadających działkę. Skoszony trawnik, ciekawie zaprojektowane alejki, czy też wypielone rabaty mają duży wpływ na atrakcyjność wizualną ogrodu. Jednak na nic to się nie zda, jeśli ogród zostanie wysuszony z powodu zbyt małej ilości deszczu. Warto jest więc mieć świadomość, że pielęgnacja ogrodu jest procesem złożonym, a jednym z jego elementów jest właśnie dbałość o dodatkowe nawodnienie tego obszaru. Możliwość doboru różnorodnych metod nawadniania, sprawia, że każdy ogrodnik może dopasować jedno z tych rozwiązań to wymagań własnego ogrodu.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sprzędtu do nawadniania ogrodów: nawadnianie-ogrodow.pl    Data: 2019-03-28
Najnowsze artykuły:

Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty