Kategorie - Zdrowie

Psychoterapia online – bezpieczna forma psychoterapii?

Na pierwszy rzut oka psychoterapia online może wydawać się dziwnym tworem. Kontakt bezpośredni jest o wiele bardziej wartościowy. Dużo zależy od problemu, z którym nie możemy wygrać. W niektórych przypadkach, takich jak depresja, w której czarne myśli nie mogą od nas odejść, psychoterapia online nie jest wskazana. Jest jednak bardzo dużo przypadków, w których efekty sesji online odnoszą takie same rezultaty jak spotkania bezpośrednie. Czasem psychoterapia przez Internet może być nawet lepszym rozwiązaniem.

Wady i zalety psychoterapii online

Decydując się na wybór psychoterapeuty raczej nie działamy na oślep, decyzja o zwróceniu się o pomoc psychologiczną powinna być bardzo przemyślana. Dobór lekarza jest świadomy i trudny. Pracownie oferujące porady psychologiczne, jak na przykład Pomocnia (www.pomocnia-poznan.pl) często na swoich stronach zamieszczają bardzo skrupulatne opisy lekarzy – psychoterapeutów, z którymi współpracują. Na stronie Pomocni, znajdą Państwo duży wybór lekarzy z podziałem na specjalizacje. Psycholog online pracuje także stacjonarnie. Szukając psychoterapeuty online warto zwrócić na to uwagę. Jeśli pracownia nie ma stacjonarnego gabinetu, należy być czujnym. Możliwość spotkania bezpośredniego z psychoterapeutą to opcja, z której możemy skorzystać, ale często okazuje się, że tak naprawdę nie ma takiej potrzeby.

Pomoc psychologiczna online – zalety:

Pełna anonimowość

Dyskrecja i nasza anonimowość jest o wiele wyższa w przypadku terapii online. Nie mijamy się z innymi pacjentami w poczekalni. W przypadku stacjonarnych sesji często jest to nieuniknione. A nawet jeśli nie spotkamy nikogo znajomego w poczekalni, to ktoś może widzieć, że wchodzimy do pracowni psychoterapeutycznej. W przypadku psychoterapii online dyskrecja jest na 100%. Rozmowy nie są nagrywane. Klauzula poufności jest dokładnie taka sama jak w przypadku stacjonarnej, bezpośredniej psychoterapii.

Nie musisz wychodzić z domu

Czasem jest tak, że nawet nie chodzi o własny komfort psychiczny. Po prostu możesz nie mieć możliwości wyjścia z domu, ze względu na niepełnosprawność albo małe dziecko, którym się zajmujesz. Psycholog online, czat – czyli rozmowa przez komunikator staje się wtedy jedynym rozwiązaniem pozwalającym na terapię.

Psychoterapia w języku polskim zagranicą

Kiedy jesteś za granicą, ale potrzebujesz pomocy psychoterapeuty, często sesje w innym języku nie są tak dobre i nie dają odpowiednich rezultatów, jak sesje w rodzimym języku. Poziom myśli, emocji, samopoczucia – to obszary, o których nawet w rodzimym języku trudno jest rozmawiać. Poradzenie sobie z obszarem swoich myśli w języku, który nie jest dla nas naturalny, graniczy z cudem. W tym przypadku psychoterapia online sprawdzi się znakomicie.

Łatwość komunikacyjna

Oszczędzasz przede wszystkim swój czas. Nie musisz dojechać do gabinetu, nie tracisz czasu na stanie w korkach i przejazd przez miasto. Umawiasz się na konkretną godzinę i dopiero wtedy odrywasz się od codziennych obowiązków.

Wady psychoterapii online:

Brak bezpośredniego kontaktu

Wszystko zależy od Ciebie i problemu, z którym przychodzisz. Nie rekomendujemy pomocy psychologicznej online w przypadku gdy:

  • mam symptomy psychotyczne – halucynacje, omamy, urojenia,
  • masz zdiagnozowane zaburzenia psychiatryczne,
  • jesteś uzależniony od alkoholu lub narkotyków,
  • masz poważny kryzys – myślisz o zrobieniu sobie lub innym krzywdy.

W tych przypadkach zgłoś się do szpitala lub innej placówki interwencyjnej w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Oczywiście zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy i konsultacji online. Bazując na dużym doświadczeniu, pomożemy Ci wybrać najbardziej odpowiednią dla Ciebie formę terapii.

Zanim umówisz psychoterapię online 

Sprawdź psychoterapeutę. Prześledź jego profil, sprawdź wykształcenie, ukończone kursy oraz posiadane certyfikaty. Posil się opiniami w Internecie. Dobre i rekomendowane pracownie psychoterapeutyczne, wiedzą, jak ważne są takie informacje. W trosce o bezpieczeństwo i komfort pacjentów, informacje umieszczone w profilach psychoterapeutów są bardzo rzetelne i szczegółowe. Jeśli masz wątpliwości, czy wybrany przez Ciebie psychoterapeuta sprawdzi się w twoim przypadku, pierwsze spotkanie umów w gabinecie. Jeśli wszystko będzie w porządku i zarówno Ty, jak i lekarz, będziecie widzieli sens dalszej terapii, na kolejne spotkania będziecie mogli umawiać się online. Cennik sesji stacjonarnych oraz online jest zazwyczaj taki sam.    Data: 2019-03-01
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty