Kategorie - Matka i dziecko

Psycholog dziecięcy — kiedy warto go odwiedzić?

Rozwód rodziców, przeprowadzka, choroba lub śmierć członka rodziny — te trudne wydarzenia mogą odcisnąć ogromne piętno na kruchej psychice dziecka. Czy chcąc wesprzeć malucha, warto skorzystać z fachowej pomocy psychologa? Nadmiar stresu może istotnie wpłynąć na psychikę dorosłego, stabilnego emocjonalnie człowieka. Trudne wydarzenia takie jak rozwód rodziców, śmierć ukochanej babci czy przeprowadzka do innego miasta mogą być więc szczególnie trudne dla kilkulatka.

Ważne poczucie bezpieczeństwa

Jedną z najważniejszych potrzeb w życiu dziecka jest poczucie bezpieczeństwa. Dramatyczne okoliczności życiowe mogą jednak istotnie je zaburzyć. Zachowanie dziecka, które traci grunt pod nogami, nie otrzymując przy tym odpowiedniego wsparcia, może istotnie się zmienić. W jaki sposób?
Kilkulatek, który nie czuje się bezpiecznie i stabilnie, może:
- stać się smutny i przygnębiony;
- stracić ochotę na ulubione aktywności i interakcje z przyjaciółmi;
- mieć stany lękowe, moczyć się w nocy i kompulsywnie obgryzać paznokcie;
- być płaczliwy, wpadać w histerię i zachowywać się agresywnie;
- skarżyć się na dolegliwości zdrowotne — bóle głowy, bóle brzucha, senność i zmęczenie.

Jak pomóc dziecku?

Aby wesprzeć swoje dziecko, dorośli powinni zapewnić mu przede wszystkim odpowiednią dawkę uwagi. Może się jednak okazać, że ich aktywna obecność nie będzie wystarczająca do odwrócenia negatywnych skutków przeżytej traumy. W takim przypadku niezbędne może się okazać wsparcie psychologa.

Na czym polega i jak wygląda psychoterapia dziecka?

Psychoterapia dziecka polega na dialogu pomiędzy dzieckiem a psychologiem, rzadziej pomiędzy dzieckiem, psychologiem i rodzicem. Metody, narzędzia i techniki wykorzystywane do pracy terapeutycznej z dziećmi są adekwatne do ich wieku i dostosowane do specyfiki problemu. W pracy z maluchami często wykorzystuje się elementy zabawy, plastyki, ruchu czy muzyki.

Efekty psychoterapii dzieci

Efektem sesji z psychologiem jest powrót dziecka do naturalnego stanu funkcjonowania oraz wzmocnienie pozytywnych wzorców zachowań. Terapia pozwala także zatrzymać rozwój negatywnych, często destrukcyjnych nawyków. Dzięki temu dziecko może rozwijać się prawidłowo, a trudny bagaż doświadczeń może stać się tylko wspomnieniem. Aby proces zdrowienia był skuteczny i owocny, powinni być w niego zaangażowani również najbliżsi — rodzice i rodzeństwo. Ich spójność i współpraca istotnie wspierają efekty terapii.

źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/    Data: 2019-02-27
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty