Kategorie - Dom i ogród

Pompy głębinowe – co musisz o nich wiedzieć?

Pompa głębinowa to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest pompowanie wody, najczęściej z dużych głębokości. Są to zwykle urządzenia wirowe z elementem roboczym w postaci wirników łopatkowych, zwiększających pęd cieczy. Pompy głębinowe pracują zanurzone w wodzie, dlatego wykorzystuje się je często przy pracy nad studniami głębinowymi. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego typu urządzeń?

Pomysł pompy głębinowej pojawił się prawie sto lat temu w głowie Armaisa Arutunoffa, który pod koniec lat 20 zeszłego stulecia po raz pierwszy zastosował takie urządzenie na polu naftowym. Ten rosyjski inżynier w 1923 roku wyemigrował do USA, by tam zrewolucjonizować technologię wydobycia ropy. Na rynku zatapialne pompy turbinowe produkowane według jego pomysłu pojawiły się już w 1929 r. Pionierem w dziedzinie produkcji tego typu urządzeń była firma Pleuger Pumps. To właśnie w jej fabrykach powstała poprzedniczka używanej do dziś wielostopniowej pompy głębinowej.

Gdzie korzystamy z pompy głębinowej?

Pompy głębinowe wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba czerpania cieczy z większych głębokości.  Tego typu urządzenia służą do m.in. 

•    pompowania wody ze studni głębinowych,
•    czerpania wody pitnej ze zbiorników głębinowych, wolno stojących lub z ujęć kręgowych do użytku własnego, lub dla przemysłu,
•    wypompowywania ropy z szybów naftowych,
•    obniżania poziomu wody,
•    czerpania wody w rolnictwie,
•    odwadniania kopalń i innych instalacji podziemnych,
•    itd. 

Pompy głębinowe doskonale sprawdzają się nie tylko przy pompowaniu wody pitnej, morskiej, surowej oraz wód termalnych i mineralnych, ale także innych cieczy. W tym ostatnim przypadku warto udać się po poradę do eksperta lub napisać do samego producenta, który poinformuje nas, co dokładnie możemy pompować, wykorzystując zakupione urządzenie i jaki konkretnie model powinniśmy nabyć, by już na samym starcie nie doprowadzić do kosztownej awarii. Specjaliści zwracają uwagę, by pompowana ciecz nie była nadto zanieczyszczona. Brud i osady działają niszczycielsko na silnik i elementy mechaniczne pompy. Jeżeli pracujemy w wyjątkowo zanieczyszczonym środowisku wodnym, urządzenie należy co jakiś czas dokładnie konserwować. 

Własne źródło wody

Wiele osób zamieszkujących w domu jednorodzinnym myśli o własnym źródle wody. Pojawia się wtedy pomysł studni kopanej lub głębinowej, która uniezależni właściciela posesji od wody użytkowej. Jest to moment, w którym należy pomyśleć o solidnej pompie głębinowej. W tym przypadku jednak należy mieć na uwadze, że urządzenie zamontowane będzie na stałe, a zatem jego jakość powinna być najlepsza. Jest to gwarancja niezawodnej dostawy wody do gospodarstwa. Konstrukcja takiego zespołu jest dość prosta: pompa głębinowa montowana jest bezpośrednio w studni, natomiast hydrofor znajduje się w domu.  

Jak działa pompa głębinowa?

Nowoczesne pompy głębinowe to urządzenia w pełni automatyczne. Należy przez to rozumieć, że człowiek nie musi już czuwać nad ich pracą, gdyż uruchamiają się one samoczynnie w momencie poboru wody, a wyłączają, kiedy ten pobór się kończy (bo np. spadł poziom wody). Za sygnalizację poziomu cieczy, a co za tym idzie sterowanie pompą, odpowiedzialny jest często wyłącznik pływakowy. Zarówno budowa, jak i zasada jego działania są dość banalne: jeśli woda się podniesie, wyłącznik przechyla się razem z nią, aktywując pompę. Kiedy natomiast lustro się obniża, wyłącznik opada, wyłączając pompę. 

Chcąc zminimalizować możliwość awarii lub szybkiego zużycia się urządzenia, w pompach głębinowych montuje się zbiorniki hydroforowe. Ich zadaniem jest gromadzenie niewielkiej ilości wody oraz ciśnienia, co ogranicza częstotliwość załączeń urządzenia. W nowoczesnych pompach montowane są również wyłączniki ochronne zapewniające ochronę przed gwałtownymi skokami napięcia. Urządzenia dostępne na rynku wolne są od ryzyka udarów prądowych lub hydraulicznych – dziś silniki mają zazwyczaj bardzo płynny, łagodny start. Wiele pomp głębinowych wyposażonych jest już w elementy chroniące silnik przed wyjątkowo niszczycielskim suchobiegiem. Dzisiejsze pompy głębinowe to urządzenia właściwie bezawaryjne, wydajne, a przede wszystkim wytrzymałe.   

Jak zbudowana jest pompa głębinowa?

Podstawowymi elementami pompy głębinowej jest zatapialny silnik z korpusem ssawnym oraz mechanizm odprowadzający wodę. Umieszczony na końcu zespołu pompowego korpus końcowy, pozwala na podpięcie urządzenia rurociągu. Hermetyczna pompa głębinowa zbudowana jest zatem z zatapialnego silnika elektrycznego, pompy, zasysającego ciecz smoka, przewodu tłocznego (czyli po prostu rury) oraz kabla, który doprowadza energię elektryczną do silnika. 

Postaw na solidny sprzęt

Jeżeli pompa głębinowa służyć ma długo i bezawaryjnie (a takie jest przecież założenie), należy rozejrzeć się za solidnym, nowoczesnym sprzętem. Można zwrócić uwagę na propozycję firmy Kärcher. Jej pompa BP 4 DEEP WELL stworzona została z myślą o pompowaniu wody ze studni głębinowych lub zbiorników na deszczówkę. Zwraca uwagę solidny korpus wykonany ze stali szlachetnej. Tego typu konstrukcja sprawia, że urządzenie będzie odporne na mechaniczne urządzenia oraz wstrząsy o różnym natężeniu. Pompa głębinowa Kärchera została również wyposażona w zintegrowaną stopkę, która unosi nieco pompę, ograniczając tym samym zasysanie elementów niepożądanych, takich jak piasek czy muł. Przed zanieczyszczeniami chroni także stalowy filtr. Wyłącznik on/off z bezpiecznikiem jest niezwykle łatwy w użyciu, a przede wszystkim bezpieczny. Lina mocująca dołączona do BP 4 DEEP WELL ma 15 metrów.

Warto zwrócić uwagę na solidną obudowę pompy i gwintowane przyłącze, które wykonano ze stali szlachetnej. Dzięki nim urządzenie wydaje się nie do zdarcia.  

To jednak nie wszystko. Oprócz pomp głębinowych Kärcher ma w swojej ofercie również pompy Home & Garden, służące nawadnianiu ogrodu oraz dostarczaniu wody wprost do gospodarstwa domowego. Osobnym typem są natomiast pompy do beczek, które zasysają wodę z pojemników i tłoczą ją przez wąż do zewnętrznych urządzeń służących nawadnianiu ogrodu.    Data: 2019-01-14
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty