Kategorie - Finanse

Tańszy kredyt w walucie - czy warto podpisać aneks antyspreadowy

Kilkanaście lat temu osoby, które poszukiwały sposobu na sfinansowanie swoich marzeń o zakupie domu lub mieszkania zachęcane były do zaciągania kredytów walutowych.

Banki kusiły niską ceną franka szwajcarskiego. Zaciągniecie takiego kredytu miało być niezwykle opłacalną inwestycją. Niestety, wszystko się zmieniło.

Obecnie frank jest drogą walutą co sprawia, że dla wielu kredytobiorców spłata miesięcznych rat jest poważnym obciążeniem domowych finansów. Wiele osób nie jest wręcz w stanie spłacać rat. Nic więc dziwnego, że pojawiają się różne rozwiązania, które mają pomóc kredytobiorcom. Jednym z nich jest aneks antyspreadowy.

Czym jest spread i ile wynosi?

Spread to różnica pomiędzy kursem zakupu walut a kursem jej sprzedaży. W zależności od rodzaju miejsca, w którym wymieniamy waluty może wynosić od ponad siedmiu procent (w przypadku banków) aż do mniej niż procent (w kantorach internetowych). W przypadku tradycyjnych kantorów spread wynosi zazwyczaj około 2-3 proc. Informacje na temat spreadu znajdziesz w artykule “Dolar rządzi światem – historia i ciekawostki o amerykańskiej walucie”.

Aneks antyspreadowy - co to takiego?

Jak widać, różnice pomiędzy poszczególnymi punktami wymiany walut są spore. Tymczasem wielu kredytobiorców zmuszonych jest do korzystania z banków - płacą swoje raty w polskiej walucie zaś bank wymienia je po niekorzystnym dla kredytobiorców kursie. To błąd. Wystarczy bowiem udać się do banku i podpisać aneks antyspreadowy. To rozwiązanie prawne, które ma na celu zabezpieczyć interesy kredytobiorców.

Czy to się opłaca?

Specjaliści zgodnie twierdzą, że podpisania aneksu antyspreadowego to rozwiązanie, które skutecznie może odciążyć kredytobiorców. Jeśli zdecydujemy się na spłatę zadłużenia bezpośrednio w walucie obcej, w której zaciągnęliśmy kredyt możemy liczyć na oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych każdego roku. Warunkiem jest wymiana waluty w miejscach, które oferują niski spread (np. w kantorach internetowych). Jednym z miejsc, w którym możemy znaleźć naprawdę korzystne warunki jest kantoronline.pl.    Data: 2019-01-02
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty