Kategorie - Dom i ogród

Materac dla alergika – jak wybrać najlepszy model?

Materac przeznaczony dla osoby z alergią powinien być zarówno wygodny, jak również nie powinien uczulać. O czym powinniśmy pamiętać przy doborze odpowiedniego modelu dla alergika?

Alergie dotykają wielu osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do najczęściej uczulających czynników zaliczają się roztocza, grzyby, pleśnie, a także kurz, które również mogą osadzać się w materacach. Właśnie dlatego dobranie odpowiedniego materaca dla alergika ma tak duże znaczenie – w przeciwnym przypadku każda noc może kończyć się napadami kichania, łzawiącymi oczami oraz katarem.

 

W sklepach można zaleźć obecnie szeroką gamę modeli materaców. Na co warto zwrócić uwagę wtedy, gdy poszukujemy modelu przeznaczonego dla osoby z alergią?

 

Materac dla alergika – tylko piankowy

Zdecydowanie najlepszym wyborem dla alergika będzie materac piankowy, czyli w całości wykonany z pianek. Materace tego rodzaju wyróżniają się bardzo dobrą cyrkulacją powietrza, a tym samym nie dopuszczają do rozwoju wilgoci w swoim wnętrzu, która jest doskonałym środowiskiem do wzrostu różnych drobnoustrojów. Ponadto, w przeciwieństwie do materaców sprężynowych, w których osadza się kurz, materace piankowe nie stają się jego siedliskiem.

 

Do wyboru mamy wiele materaców piankowych, na przykład te wykonane z tanich pianek PUR nazywanych także piankami obiciowymi, ale również z lepszej jakości pianek wysokoelastycznych (HR), pianek termoelastycznych (VISCO, memory) czy też z pianek lateksowych.

 

Materace lateksowe

Wśród powyższych typów pianek najlepszym wyborem będzie materac lateksowy, ale jest on również najdroższy. Lateks naturalny ma wysoką elastyczność punktową i doskonale dopasowuje się do krzywizn ciała, zapewniając komfortowe podparcie na całej jego długości. Jest też bardzo wytrzymały i posiada naturalne właściwości antyalergiczne. Materace te są polecane dla osób z bolącymi plecami i mięśniami. Tańszą alternatywą dla modeli z lateksu naturalnego są materace z lateksu syntetycznego.

 

Materace termoelastyczne

Pianki termoelastyczne z kolei to pianki poliuretanowe z dodatkami, które wyróżniają się wysoką gęstością, mięsistością oraz elastycznością. Dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem jego nacisku oraz ciepłoty, otulając je w trakcie snu i dając przyjemne ciepło. Także rekomendowane są dla osób z bolami pleców, mięśni. Stosowane są też jako materace przeciwodleżynowe.

 

Materace wysokoelastyczne

To materace poliuretanowe, czyli PUR o podwyższonej elastyczności oraz wytrzymałości, które wyróżniają się również przystępnymi cenami. Są doskonałym wyborem dla osób, które poszukują wygodnego materaca na swoją kieszeń. Dają optymalny komfort przez podparcie dla całego ciała, a przy tym nie niszczą się tak szybko jak modele z tańszych pianek poliuretanowych.

 

Materace poliuretanowe – PUR

Najtańsze materace poliuretanowe są wprawdzie przewiewne, ale nie zapewniają wysokiego komfortu snu. Szybko się wygniatają i nie mają wysokiej elastyczności punktowej, dlatego nie są polecane dla osób, którym zależy na wyższym komforcie snu.

 

Zwróć uwagę na pokrowiec

Przy doborze materaca dla alergika warto zwrócić uwagę także na jego pokrowiec. Przede wszystkim powinien być on zdejmowany, dzięki czemu można go łatwo prać. Regularne pranie pokrowca jest bardzo ważne u osób z alergiami, ponieważ pozwala na utrzymanie materaca w higienicznej czystości.

 

W sprzedaży można znaleźć specjalne modele materaców z pokrowcami dla alergików, na przykład wykonanymi z tkanin, które wspierają cyrkulację powietrza i niszczą drobnoustroje dzięki dodatkowi jonów srebra.

 

Szeroki wybór materaców dla alergików posiada sklep Carpet Zone z Kielc: https://carpet-zone.pl/materace. Zapraszamy na zakupy!    Data: 2018-12-01
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty