Kategorie - Finanse - Praca

Konwencja MLI wprowadza zmiany w podatkach 2019 – kto musi się na nie przygotować?

Już od przyszłego roku część Polaków pracujących za granicą będzie musiała rozliczać się zarówno w kraju, w którym zarabia, jak i w Polsce. Taką zmianę wprowadza konwencja MLI, czyli Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties. Jak podaje Ministerstwo Finansów, ma ona zapobiegać agresywnym optymalizacjom podatkowym na międzynarodową skalę.

Jakie obowiązki nakłada MLI i kogo dotyczą zmiany?

MLI wprowadza obowiązek składania dwóch zeznań podatkowych dla Polaków, którzy zarabiają za granicą i jednocześnie mają rodziny mieszkające w kraju. Zgodnie z nowymi zasadami, są oni zobowiązani do tego, by rozliczać się w Polsce, ponieważ to właśnie tu znajduje się ośrodek ich interesów życiowych (czyli rodzina), a nie tylko w państwie, w którym pracują.

Jeśli takie osoby wcale nie zarabiały w kraju, wystarczy że wpiszą w swojej deklaracji, że nie osiągnęły w Polsce żadnych dochodów. Liczy się fakt, że złożyły swoje zeznanie zarówno w państwie, w którym pracowały, jak i w ojczyźnie. Dobra wiadomość jest taka, że chociaż część polskich pracowników za granicą będzie musiała pamiętać o nowym obowiązku, nie zostaną oni obciążeni dodatkowymi opłatami, a wysokość ich podatku nie ulegnie zmianie.

Warto mieć na uwadze, że zmiany wprowadzone przez MLI będą obowiązywały od stycznia 2019 r. To oznacza, że podatnicy będą musieli już od przyszłego roku spełniać nowy obowiązek podatkowy.

MLI a małżonkowie w separacji

Nowa konwencja nie będzie obejmowała osób, które wyprowadziły się za granicę z rodzinami. W takiej sytuacji centrum ich życia znajduje się w tym samym kraju, w którym zarabiają. Skomplikowany jest jednak przypadek par pozostających w separacji, z których jedna osoba wyemigrowała, a druga mieszka w Polsce. Chociaż formalnie są małżonkami, osoba pozostająca w kraju często nie stanowi centrum życia kogoś, kto pracuje za granicą. Pracownik, który znajdzie się w takiej sytuacji będzie musiał udowodnić, że ośrodek jego interesów życiowych nie mieszka w Polsce. Tylko wtedy będzie zwolniony z obowiązku rozliczania się w kraju.

Walka z UPO – wejście w życie klauzuli PPT

Dla przeciętnego obywatela MLI nie wiąże się z większymi zmianami. Bardziej odczują je podmioty (np. spółki), które do tej pory czerpały korzyści z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (czyli UPO). A wszystko, dzięki klauzuli PPT, jaka została wprowadzona do umów o UPO w MLI. Zgodnie z nowymi zasadami, transakcje lub porozumienia można będzie uznać za nieważne, jeśli organ udowodni, że zawarto je wyłącznie lub głównie po to, by strona odniosła korzyść podatkową dla dochodu bądź kapitału. PPT ma celować przede wszystkim w podmioty, które do tej pory unikały mniej korzystnego opodatkowania i podejmowały złożone działania optymalizacyjne, przerzucając zyski do krajów, gdzie zasady rozliczania są bardziej atrakcyjne.

W jakich krajach obowiązuje MLI?

Liczba krajów, w których konwencja MLI weszła w życie co jakiś czas ulega zmianie. Na razie nowe przepisy obowiązują w takich krajach, jak Austria, Słowenia, Wielka Brytania, Serbia, Szwecja i Nowa Zelandia, a także Wyspa Man oraz Jersey. Wkrótce więcej państw dołączy do tej listy – od stycznia znajdzie się na niej również Francja, Australia, Izrael, Japonia, Litwa i Słowacja. MLI podpisały łącznie 84 jurysdykcje, w których będzie obowiązywało to prawo.

Więcej informacji znajduje się na stronie podatnik.info.
Artykuł powstał przy współpracy z Justyna Nowak    Data: 2018-10-29
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty