Kategorie - Porady - Turystyka i podróże

Wizy do Rosji - kompendium wiedzy

Polacy oraz obywatele innych państw Unii Europejskiej są zobowiązani do uzyskania wizy przed wjazdem na terytorium Federacji Rosyjskiej. Przepisy dotyczą nawet Obwodu Kaliningradzkiego, do którego często podróżują mieszkańcy Pomorza i Podlasia.

Wiza do Rosji - kiedy jest potrzebna?

Obywatele Polski i krajów UE mogą podróżować bez wizy do Rosji wyłącznie, gdy przebywają w strefie tranzytowej lotniska bez jej opuszczania przez czas krótszy niż 12 godzin. Jeżeli opuszcza się lotnisko lub przebywa się na nim przez dłuższy czas, potrzebuje się wizy tranzytowej.

Wiza do Rosji jest wyrabiana na podstawie paszportu, którego ważność musi wynosić co najmniej 180 dni od daty zakończenia ważności wizy. W dokumencie musi znajdować się zdjęcie biometryczne, które umożliwia identyfikację podróżnego. Jeżeli paszport wcześniej traci ważność lub zawiera nieodpowiednie zdjęcie, należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu (np. urzędu wojewódzkiego) w celu jego wymiany na nowy dokument.

Rodzaje wiz do Rosji

Istnieje 7 rodzajów wiz do Rosji. Wiza turystyczna jest wydawana na pobyt do 30 dni na podstawie rezerwacji hotelowej. Wiza biznesowa obowiązuje przez okres od 30 do 365 dni w zależności od jej typu. Warunkiem do jej uzyskania jest zaproszenie wydane między innymi przez firmę prowadzącą działalność na terenie Federacji Rosyjskiej. Więcej na ten temat przeczytasz na www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-rosji/. Wiza tranzytowa jest przyznawana na podstawie biletu samolotowego lub na inny środek transportu. Na jej podstawie można przebywać na terenie Federacji Rosyjskiej przez okres do 10 dni w jedną stronę. Prywatna wiza jest przeznaczona dla osób, które chcą odwiedzić w Rosji osoby prywatne, na przykład znajomych lub rodzinę.

Wiza do Rosji dla kierowców zawodowych jest wydawana kierowcom, którzy poruszają się samochodami o masie powyżej 3,5 tony. Jej wydanie obywa się na podstawie pisma z ZMPD, kopii licencji na przewozy oraz dodatkowych dokumentów, których rodzaj zależy od indywidualnych wymagań danego konsula.  Wiza dziennikarska - jak sama nazwa wskazuje - jest wydawana dziennikarzom na podstawie listu z redakcji i legitymacji dziennikarskiej. Wiza pracownicza jest natomiast wydawana na podstawie oryginału zaproszenia i znajdujących się w nim dat. Dodatkowo do jej wydania wymaga się przedstawienia wyników badania na HIV/AIDS.

Wizy do Rosji są wydawane w Konsulatach Generalnych, w których obowiązuje rejonizacja - legalizacja dokumentów jest możliwa wyłącznie w konsulacie właściwym dla miejsca zamieszkania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na www.serwiskonsularny.pl/faq/legalizacja-dokumentow/.    Data: 2018-10-29
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty