Kategorie - Zdrowie

Operacyjne leczenie zaćmy – na czym polega?

Zaćma to schorzenie, które można wyleczyć jedynie metodą operacyjną. Jej skuteczność jest niemal stuprocentowa, a powikłania dotyczą tylko bardzo skomplikowanych przypadków. Zobaczmy czym jest zaćma, na czym polega zabieg zaćmy, jak długo trwa i jak się do niego przygotować.

Czym jest zaćma?

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka. Najczęściej jest ono związane ze starzeniem się soczewki, która wraz z wiekiem przestaje być przejrzysta. Wpływa to znacząco na pogorszenie jakości widzenia i w określonym stadium rozwoju zaczyna utrudniać normalne funkcjonowanie.

Zdarza się jednak, że zaćma dotyka również osób młodszych, szczególnie tych dotkniętych cukrzycą czy krótkowzrocznością. Zdarzają się również przypadki zaćmy wrodzonej, ale ich odsetek jest bardzo niewielki.

Operacja zaćmy – na czym polega?

Operacyjne leczenie zaćmy polega na usunięciu zmatowionej soczewki i w jej miejsce wszczepienie sztucznego implantu. W celu usunięcia soczewki chirurg dokonuje niewielkiego nacięcia w gałce ocznej o długości ok. 3mm, przez które usuwa starą soczewkę, a następnie wszczepia nową.

Starą soczewkę usuwa się metodą fakoemulsyfikacji. Za pomocą specjalnego urządzenia emitowane są ultradźwięki, które pozwalają rozdrobnić i usunąć zmętniałą soczewkę. Zabieg ten jest niemal bezbolesny. W trakcie trwania zabiegu pacjent odczuwa jedynie delikatny dotyk i polewanie oka płynem. Sam zabieg trwa ok. 15-20 minut, a po zabiegu chory odzyskuje pełną ostrość widzenia.

Wybór soczewki

Przed zabiegiem zaćmy pacjent musi dokonać wyboru odpowiedniej sztucznej soczewki, która zastąpi tę zmętniałą. Wybór musi być dokonywany wspólnie z lekarzem, który omówi wszelkie wady i zalety każdego z rozwiązań. Warto pamiętać, że raz wszczepionej sztucznej soczewki nie da się wymienić na inną, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze należy się dobrze zastanowić.

Soczewki mają różne cechy, są wykonane z różnych materiałów, a co za tym idzie różnią się ceną. Większość ośrodków, w których wykonuje się zabiegi, dzieli je na soczewki standardowe i soczewki Premium. Te ostatnie są lepsze, ale i droższe od standardowych. Przy podejmowaniu decyzji należy jednak pamiętać, że jest to decyzja na cale życie, od której zależy jakość widzenia.

Powrót do zdrowia po zabiegu

Po zabiegu chorzy w większości przypadków nie muszą korzystać z okularów na co dzień, szczególnie jeśli nie mieli wcześniej żadnych innych wad wzroku. Chorzy cierpiący na krótkowzroczność nadal mogą potrzebować okularów do dali, a cierpiący na nadwzroczność do bliży.    Data: 2018-10-24
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty