Kategorie - Dom i ogród

Ogrzewanie grzejnikowe

Choć niektóre osoby decydują się w swoim domu na montaż ogrzewania podłogowego, to i tak najpopularniejszym sposobem na ocieplenie wnętrza budynku pozostaje ogrzewanie grzejnikowe.

Centralne ogrzewanie przy użyciu grzejników - czym się charakteryzuje takie rozwiązanie?

Produkowane obecnie grzejniki mają dość małą pojemność wodną i łączone są rurkami, które mają małe średnice. Sprawia to, że mniejsza jest także energia potrzebna do podgrzania wody. Oznacza to również, że pomieszczenie można nagrzać w szybkim tempie. Obecnie możliwe jest także wygodne zmniejszenie ogrzewania kiedy istnieje taka potrzeba. Cały taki układ ma małą bezwładność cieplną. Warto wiedzieć, że jeśli kocioł wyposażony został w regulację pogodową, a zainstalowane grzejniki posiadają zawory termostatyczne, to uzyskać można bardzo wygodne, a przede wszystkim niezwykle oszczędne ogrzewanie domu. Osoby planujące montaż centralnego ogrzewania na powinny także zdawać sobie sprawę z tego, że instalacja ogrzewania przy pomocy grzejników jest dużo tańsza niż ta związana z ogrzewaniem podłogowym. Do tego tradycyjne grzejniki bardzo łatwo się montuje. Sprawdzają się one idealnie w na przykład w sypialniach, bo niższa temperatura przy podłodze stwarza lepsze warunki do spania. Grzejniki są także idealnym rozwiązaniem w blokach, szczególnie na wyższych kondygnacjach, bo w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego nie obciążają one stropów.

Wady i zalety ogrzewania grzejnikowego

Do minusów opisywanego tutaj rodzaju ogrzewania można zaliczyć to, że grzejniki zajmują w pomieszczeniach miejsce i niekiedy mogą utrudniać przez to aranżację wnętrza. Czasami też nie są one do końca estetyczne (tyczy się to jednak grzejników dawnych). Do wad zaliczyć można także to, że ogrzewanie grzejnikowe nie zapewnia w pomieszczeniach optymalnego rozkładu temperatury. Jeśli zaś chodzi o zalety, to takie ogrzewanie:
- ma prostą i bezproblemową instalację,
- montaż/wymiana grzejników może nastąpić w wykończonych już wnętrzach,
- łatwo się naprawia,
- sprzyja oszczędzaniu energii, ponieważ ma niewielką bezwładność cieplną, która umożliwia szybkie zmiany wydajności.    Data: 2018-10-12
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty