Kategorie - Matka i dziecko - Edukacja

Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj pieczątki motywacyjne!

Przyszedł wrzesień, a zatem dzieci wróciły już do szkoły. Jedne z radością, inne – niekoniecznie. Zastanawiasz się, co zrobić, aby zachęcić pociechę do poszerzania swojej wiedzy? Jednym ze sposobów na uczynienie nauki bardziej atrakcyjną jest wprowadzenie do niej elementów grywalizacji. Możesz to zrobić, sięgając po pieczątki motywacyjne.

Od czego zależy motywacja do nauki w szkole? Czynników, które na nią wpływają jest wiele – począwszy od osobowości dziecka, przez środowisko, w którym uczeń przebywa, aż po sposób, w jaki pracują z nim nauczyciele. Pewne jest jednak, że kiedy nauka staje się trochę zabawą, a trochę grą – prawdopodobieństwo, że przyniesie pożądane efekty znacznie się zwiększa.

Jak zatem wprowadzić do niej grywalizację – a więc mechanizmy znane z gier do edukacji? Dobrym pomysłem jest nagradzanie młodszego ucznia poprzez przyznawanie mu punktów i pochwał za wykonane zadania. Aby ten pomysł nabrał bardziej „oficjalnego” charakteru – zamiast wpisywać przyznane wyróżnienia ręcznie, przybij je, wykorzystując w tym celu specjalny stempel.

Jak mogą wyglądać pieczątki motywacyjne?

Scenariusz, w którym jedną z kluczowych ról odgrywa stempel motywacyjny, możesz rozegrać na kilka sposobów.

  • Przyznawaj punkty za wykonane zadania, przybijając stempel z odpowiednim wzorem. Może się na nim znaleźć na przykład gwiazdka, chmurka, czy ulubione zwierzątko dziecko. Przygotuj specjalną kartę, na którą będą trafiały stemple i ustal jasne zasady nagradzania, gdy pociecha zbierze konkretną liczbę punktów. Tę metodę możesz wykorzystać nie tylko, motywując młodego ucznia – np. do rzetelnego odrabiania szkolnych zadań, ale także zachęcając dziecko do wykonywania domowych obowiązków.
  • Zamów jeden, większy stempel, którym będziesz oznaczać np. prace domowe dziecka czy inne zadania. Powinno się na nim znaleźć jakieś hasło – pochwała, np. „Jesteś super!”, „Fantastycznie!”, „Doskonale!” i budząca pozytywne skojarzenia grafika – np. szeroki uśmiech.

Stemple motywacyjne powinny wykonywać odbicia w „przyjaznym” kolorze tuszu. Doskonale sprawdzi się niebieski lub zielony. Unikaj za to czerwonego, który często jest stosowany przy zaznaczaniu błędów w uczniowskich pracach.

Pamiętaj: pieczątki motywacyjne można wykorzystać zarówno w domu, jak i w szkolnej klasie. Sięgnąć po nie mogą także korepetytorzy.

Jak zamówić stempel motywacyjny?

Zamówienie pieczątki motywacyjnej jest bardzo proste. Możesz skorzystać np. z oferty Modico – i wybrać stemple okrągłe o odpowiednim rozmiarze. Wykonane w technologii błyskowej – będą idealnie odbijały zaprojektowany przez Ciebie nadruk, bez konieczności wymiany tuszu nawet do 7 lat.

W wykonanie pieczątek tego typu zainwestujesz niewielką sumę, a efekty tego zakupu zauważysz bardzo szybko. Spróbuj i przekonaj się, jak zmieni się podejście Twojego dziecka do nauki.    Data: 2018-10-01
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty