Kategorie - Zdrowie - Turystyka i podróże

Wysokie koszty leczenia za granicą – nie wszystko pokryje EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), czyli podstawowe zdrowotne ubezpieczenie turystyczne, to potwierdzenie, że posiadająca ją osoba jest ubezpieczona i ma prawo do opieki zdrowotnej również w każdym innym kraju niż ten, z którego pochodzi. Będzie ona przydatna, gdy na zagranicznej wycieczce trafimy do szpitala, ale niekoniecznie wystarczająca, jeśli chodzi o placówki prywatne – dokument nie jest tam respektowany.

W Polsce jesteśmy chronieni ubezpieczeniem zdrowotnym, jednak poza jej granicami kwestia ta nieco się różni. EKUZ zapewnia dostęp do świadczeń przysługujących obywatelom kraju, w którym przebywamy. A lista usług, które w Polsce wyświadczone byłyby w ramach NFZ, może być nieco inna, dlatego możemy się mocno rozczarować, gdy przyjdzie nam z własnych środków pokryć koszty leczenia, które w Polsce byłoby darmowym standardem dla ubezpieczonych.

Na wypadek choroby

Wyrobienie karty EKUZ jest całkowicie bezpłatne. Chcąc ją uzyskać należy jeszcze przed wyjazdem złożyć we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale wojewódzkim NFZ stosowny wniosek. Każdy członek rodziny powinien posiadać swoją kartę. Jeśli chodzi o koszt ubezpieczenia turystycznego, zależy on od wysokości sumy ubezpieczenia, a także jego zakresu – możemy zdecydować się na pakiet podstawowy lub rozszerzony.

Pakiet podstawowy, tak jak już zresztą zostało wspomniane, w niektórych przypadkach może okazać się niewystarczający. Aby uniknąć ewentualnych kosztów dodatkowych warto dokupić jeszcze dodatkową polisę, która będzie jak znalazł, gdy trafimy do szpitala prywatnego. Taką inwestycję zaleca się osobom chorującym na choroby przewlekłe (każdy ubezpieczyciel może inaczej definiować chorobę przewlekłą – warto przed podpisaniem umowy sprawdzić, czy dokuczające nam schorzenie jest wymienione na liście), by zyskać ochronę przed ryzykiem zaostrzenia bądź powikłań schorzenia.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/.

Dlaczego warto rozszerzyć ochronę?

Dosyć istotną kwestią jest, że podstawowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje choćby transportu medycznego do Polski. Jeśli pojawi się jego konieczność, będziemy musieli sami pokryć wszelkie koszty z tym związane. Mając wykupiony rozszerzony pakiet polis, obowiązek ten będzie leżał po stronie ubezpieczyciela. Ponadto dodatkowa polisa pokryje koszty transportu zwłok do kraju czy akcji poszukiwawczej lub ratowniczej.    Data: 2018-09-25
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty