Kategorie - Praca

Paleciak, czyli ręczny wózek paletowy

Paleciak tu, paleciak tam – czym właściwie jest paleciak i do czego służy? Czy przyda się w Twoim przedsiębiorstwie? Dzisiaj pod lupę bierzemy najprostszy ręczny wózek paletowy oraz jego zastosowanie w gospodarce magazynowej.

Paleciak to potoczna nazwa ręcznego wózka paletowego, jednak użytkownicy wózków paletowych mianem paleciaków określają także inne ich rodzaje. Określenie to wzięło swoje początki od drewnianych palet, które wykorzystuje się w logistyce do przenoszenia i składowania towarów. Dzięki ręcznym wózkom paletowym palety – zarówno te puste, jak i te „załadowane” – mogą być przemieszczane na krótkie dystanse, a nawet podnoszone na niewielkie wysokości, standardowo do 20 centymetrów.

Zastosowanie

Wózek paletowy (paleciak) służy do transportu ładunków paletowych, w związku z czym jest najczęściej użytkowany w magazynach, halach produkcyjnych oraz w obrębie placów składowych, a więc wszędzie tam, gdzie ładunki relokowane są przy użyciu drewnianych palet. Warunkiem bezpiecznej i efektywnej pracy przy użyciu wózka paletowego jest równa, twarda i sucha nawierzchnia. Oznacza to, że magazyn, hala produkcyjna czy też plac składowy musi być odpowiednio przygotowany zanim na jego obszarze zaczną być użytkowane wózki paletowe.

Typowy paleciak jest urządzeniem o standardowym udźwigu do 2500 kg oraz długości wideł 1150 milimetrów. Dzięki czemu jest przystosowany do pracy z tradycyjną europaletą. Na rynku dostępne są również wózki z innymi długościami wideł – najkrótsze widły mają długość 800 milimetrów, podczas gdy długość najdłuższych jest równa 2500 milimetrom. Od długości wideł zależy zastosowanie poszczególnych paleciaków. Jeśli jesteśmy zmuszeni do pracy w wąskim korytarzu roboczym lub chcemy podnosić palety prostopadle do ich dłuższego boku potrzebny nam będzie wózek z krótkimi widłami. Natomiast do bezpiecznego i efektywnego przenoszenia ładunków na paletach przyda się paleciak o standardowych wymiarach.

Klasyfikacja

Paleciaki można podzielić na typowe i nietypowe. Wśród tych pierwszych wyróżniamy te najbardziej standardowe o wspomnianej długości wideł wynoszącej 1150 milimetrów. Do wyboru mamy także:

  • wózki krótkie, a więc paleciaki z widłami o długości 800 lub 1000 milimetrów,
  • wózki długie, w ramach których dostępne są trzy długości wideł: 1800, 2000 i 2500 milimetrów,
  • wózki ręczne wysokiego podnoszenia, które umożliwiają podnoszenie palt z ładunkiem nawet na wysokość 1,6 metra,
  • wózki z wbudowaną wagą umożliwiające jednoczesne ważnie ładunku podczas relokacji,
  • wózki z orientacyjnym wskaźnikiem wagi,
  • wózki szerokie,
  • wózki niskie.

W zależności od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań klientów producenci paleciaków oferują również możliwość zaprojektowania i wykonania rozwiązania nietypowego. Wózki nietypowe są odpowiednio droższe, ale za to w pełni dostosowane do potrzeb oraz warunków pracy w określonym magazynie.

Wybór paleciaka to decyzja, którą powinniśmy uzależnić od rodzaju relokowanych ładunków – ich rozmiaru i wagi, a także specyfiki organizacji magazynu.    Data: 2018-08-31
Najnowsze artykuły:

Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty