Kategorie - Dom i ogród

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe z matą grzewczą – to może być tanie i bardzo ekologiczne

Koszta eksploatacji budynku zawsze przyprawiają jego posiadacza o zawrót głowy. Dobrze jest przemyśleć wszystkie czynniki, wpływające na minimalizację kosztów utrzymania domu, jeszcze zanim postawimy pierwszą cegiełkę. Jednym z bardzo ciekawych rozwiązań jest połączenie dwóch nowatorskich technologii, które pozwolą praktycznie bez kosztów ogrzać pomieszczenia w domach. Jest to ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem ma grzewczych oraz paneli fotowoltaicznych.

Czym jest mata grzewcza i jak działa?

Mata grzewcza jest cienkim, samoprzylepnym pasem o szerokości 0,5 m. Jego wnętrze pokrywa dwudzielny kabel, który odpowiada za zasilanie. Ten typ ogrzewania podłogowego ma podobną zasadę działania jak klasyczna podłogówka, z tą różnicą, że wewnątrz przewodu zasilającego maty grzewczej krąży prąd, a nie woda czy glikol. Mata grzewcza ma niewielką masę właściwą, jest elastyczna i wygodna w montażu.

Na rynku znajduje się kilka rodzajów mat grzewczych, rozgraniczone są one z reguły z uwagi na moc grzewczą w odniesieniu do jednostki powierzchni. Jest to w praktyce przedział 100 – 200 W/m2. Jaki typ maty grzewczej zakupimy, zależy w dużej mierze od tego jak mocno należy dogrzać pomieszczenie, jakie ma ono przeznaczenie oraz jakie będzie planowane pokrycie podłogowe. Drugim podziałem mat grzewczych jest rozróżnienie na maty jednostronnie zasilane lub maty dwustronnie zasilane.

folie-panele.png

Fot. www.brewa.pl - zapytaj ekspertów o maty i folie grzewcze

Wysokość temperatury regulowana jest za pośrednictwem termostatu. Matę grzewczą montuje się, odliczając zabudowę stałą w postaci wanien czy kominków. Jeśli ułożenie przewodów zasilających na to pozwala, matę grzewczą można także przycinać.

Mata grzewcza w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi

Myśląc progresywnie, w duchu zrównoważonego rozwoju, można iść o krok dalej, łącząc nowoczesne ogrzewanie podłogowe z matą grzewczą, a także panele fotowoltaiczne na dachu budynku. Energia pochodząca z promieniowania słonecznego zostaje przekierowana na panele, które odpowiedzialne są za zasilanie w energię całego domu, w tym właśnie maty grzewczej. Produkcja ciepła zostaje wtedy oparta wyłącznie na odnawialnej energii. Jest to sposób na duże oszczędności oraz budynek przyjazny środowisku, co w dzisiejszych czasach nie pozostaje bez znaczenia.

folie-grzewcze_-1.png

Fot. Podłogowe maty grzewcze (więcej na brewa.pl)

Jak już wspomnieliśmy, wysokość temperatury w pomieszczeniu jest regulowana. Oznacza to, że mata grzewcza nie wymaga stałego przepływu prądu i nie pracuje jednostajnie. Jej zadaniem jest okresowe dogrzewanie pomieszczenia do stałej, ustawionej temperatury w momentach, kiedy spada ona poniżej założonego minimum. A więc także zasilanie panelami fotowoltaicznymi może być okresowe, a energia pochodząca od słońca ma szansę być wykorzystana poza matami grzewczymi. To sposób na energooszczędny dom!    Data: 2018-08-28
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty